Temat numeru: Emocje przed nami

BANK 2011/01

Z Piotrem Kowalskim, prezesem zarządu Fitch Polska s.a., rozmawia Grzegorz Brudziński

Z Piotrem Kowalskim, prezesem zarządu Fitch Polska s.a., rozmawia Grzegorz Brudziński

Panie Prezesie, czy Polsce grozi obniżenie ratingów?

krótkim okresie, czyli 12-18 miesięcy, to nie. Zresztą sami to przyznaliśmy kilka miesięcy temu, potwierdzając stabilną perspektywę ratingu dla Polski. Jeśli jednak wybiegamy w przyszłość na dwa, trzy lata, to kwestia jest już otwarta. A wszystko zależy od budżetu państwa na rok 2012 i od przedstawienia wiarygodnego, realnego planu konsolidacji finansów publicznych. Tutaj na chwilkę zatrzymajmy się na planie konsolidacji. Po pierwsze – musi to być plan, którego celem lub efektem będzie trwałe, a nie chwilowe wejście na ścieżkę prowadzącą do obniżenia wskaźników zadłużenia. Po drugie – jego autorzy muszą przedstawić plan możliwy do realizacji, a nie pięknie prezentujący się dokument.

Od spojrzenia na budżet roku 2012 oraz od planu konsolidacji finansów publicznych zależy zatem nasza decyzja o ratingach dla Polski. Jeśli zobaczymy w nich spełnienie naszych oczekiwań, to nic się nie zmieni, a być może pojawi się szansa na jakieś pozytywne korekty. W przeciwnym razie należy się liczyć z mocną presją na ruch w dół.

Sądzi Pan, że w 2011 r. zapukamy do 55-proc. progu zadłużenia?

– Myślę, że nie tylko zapukamy, ale i przekroczymy ten pułap. Tak przewiduje nasz scenariusz bazowy. Podkreślmy od razu, że zadłużenie będzie rosło nie tylko w tym roku. Spodziewamy się, że także w 2012 r., aż osiągnie szczytowy – miejmy nadzieję – poziom około 58 proc. PKB. Dopiero od roku 2013 zadłużenie powinno zacząć spadać.

Czy samo przekroczenie tego progu wymusi zmianę ratingów?

– Ponieważ jest to jedno z założeń, na których opiera się nasz scenariusz bazowy, to jego wystąpienie samo w sobie nie spowoduje zmiany ratingów. Pod warunkiem jednak, że jego wymowy nie wzmocnią kolejne przykre niespodzianki. Podkreślam – nawet jeśli dziś doszłoby do jego przekroczenia, to nasza ocena sytuacji się nie zmieni. Podobnie jak i sam rating.

A co możemy zobaczyć na liście zagrożeń dla ratingu?

– Prosty przykład – Ministerstwo Finansów prognozowało w lutym, że deficyt wyniesie w 2010 r. 6,9 proc. PKB. Niedawno z tego ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: