Temat numeru: Euro 2012 wieżowPoznań był pierwszy

EDS 2012/01-03 (styczeń - marzec 2012)

Poznań, jedno z polskich miast gospodarzy podczas EURO 2012, będzie gościł drużyny Włoch, Chorwacji i Irlandii. Różny poziom i dokonania piłkarskie, temperamenty, ale z pewnością nie zabraknie emocji i... licznych grup kibiców, którzy zechcą na miejscu dopingować swoich ulubieńców.

Poznań, jedno z polskich miast gospodarzy podczas EURO 2012, będzie gościł drużyny Włoch, Chorwacji i Irlandii. Różny poziom i dokonania piłkarskie, temperamenty, ale z pewnością nie zabraknie emocji i... licznych grup kibiców, którzy zechcą na miejscu dopingować swoich ulubieńców.

Krystyna Chodowska

Miasto potraktowało imprezę nie tylko jak wyzwanie, lecz szansę wypromowania marki Poznań w Europie, a nawet na świecie. W prospekcie zapraszającym do odwiedzenia miasta podczas EURO 2012 czytamy: Poznań to miejsce, w którym energia krajów nowej Europy miesza się z kulturą cywilizacyjną Zachodu. Teza o tyle uprawniona, że z Poznania bliżej jest do Berlina niż do Warszawy, a umiejętność przekuwania wyzwań w sukces sięga czasów Powstania Wielkopolskiego - jedynego w dziejach narodu zrywu niepodległościowego zwieńczonego powodzeniem.

Atuty miasta

Poznań od lat organizuje duże imprezy, również sportowe. Tradycje Międzynarodowych Targów Poznańskich potwierdzają przedsiębiorczość mieszkańców, otwartych na przybyszy, a osobny rozdział to kultura piłkarska kształtowana przez lata wokół Lecha Poznań. Miasto dysponuje szeregiem obiektów składających się na bogatą infrastrukturę sportową, by wymienić piękny tor regatowy, Halę Widowiskowo-Sportową, korty tenisowe. Tradycje sportowe Poznania to również największy w Polsce bieg uliczny - Poznań Maraton. Miasto przygotowało bogatą ofertę pozasportową. Wszak wydarzenia kulturalne, jak organizowany od 17 lat Dancing Poznań czy Made in Chicago Festival - jedyny europejski festiwal chicagowskiej odmiany jazzu, mają stałych i wiernych fanów nie tylko w Polsce.

eds.k1.2012.foto.13.a.250xStadion był pierwszy

Klubowy obiekt poznańskiego "Kolejarza" to oczko w głowie mieszkańców i władz miasta. Jego modernizację podjęto już w początkach 2009 r. Rok i dziewięć miesięcy upłynęły, by arena EURO 2012 uzyskała zupełnie nowe oblicze i wyraz. Obiekt gwarantuje nie tylko optymalne warunki do oglądania meczów 43 tys. widzów, z czego ponad 200 przystosowano do potrzeb kibiców niepełnosprawnych. Dzięki wyasygnowanym przez miasto 713 mln zł uzyskano nową jakość w zakresie bezpieczeństwa, funkcjonalności i estetyki. Oficjalne otwarcie stadionu po przebudowie miało miejsce 20 września 2010 r. podczas koncertu Stinga. Piszący te słowa bawił się wraz z tysiącami nieco starszej młodzieży, ich dzieci, a nawet wnuków. Piłkarski sprawdzian stanowiły pucharowe mecze Lecha oraz spotkania reprezentacji Polski z Wybrzeżem Kości Słoniowej i Węgrami. Atuty obiektu to dwa największe w Polsce telebimy, każdy o pow. 116 m2, na które składa się 120 ledowych ekranów. Oświetlenie o mocy 2000 luxów gwarantuje możliwość realizacji przekazu telewizyjnego w jakości HD. Racjonalne wykorzystanie potencjału stadionu po imprezie zależy od wyników miejscowej drużyny, ale wizerunkowe i marketingowe zalety obiektu to proekologiczne rozwiązania, jak możliwość gromadzenia wody do nawadniania murawy i utrzymania zieleni w obrębie stadionu z opadów atmosferycznych. Deszczówkę magazynują podziemne zbiorniki. Wysokość konstrukcji nośnej - 56 metrów odpowiada 18-piętrowemu wieżowcowi, lecz dyslokacja sprawia, że harmonijnie wkomponowała się w otoczenie.

Z myślą o kibicach

Stosownie do wymogów UEFA, potwierdzonych umową, jaką miasto podpisało 28 września 2006 r. ze Związkiem Europejskich Stowarzyszeń Piłkarskich, wytyczenie strefy kibica zapewniającej możliwość bezpłatnego śledzenia zmagań w centrum miasta obejmuje zapewnienie niezbędnej infrastruktury. Założenia przewidują, że w okresie od 8 czerwca do 1 lipca 2012 r. strefę codziennie odwiedzi nie mniej niż 18 tys. gości. Godziny funkcjonowania fanzony to 15.00-00.00, a w dniu meczu do godziny 2.00. Szczególnej analizie, celem wyeliminowania możliwych błędów, poddano doświadczenia organizatorów poprzedniego championatu w Austrii i Szwajcarii. Oprawa, jaką stwarza historyczna przestrzeń Placu Wolności i alei Marcinkowskiego, to dodatkowe wyzwanie w aspekcie bezpieczeństwa i wkomponowania poszczególnych elementów infrastruktury w otoczenie, na które oprócz zieleni składają się fontanny i pomniki podlegające ochronie. Segregacja odpadów i podwyższony standard sanitariatów to gwarancje dbałości o środowisko. Projekt strefy konsultowała policja, straż pożarna, a także służby medyczne. Osobny aspekt stanowiło możliwe wyeliminowanie uciążliwości stanowiących efekt funkcjonowania strefy kibica dla okolicznych mieszkańców.

eds.k1.2012.foto.13.b.250xSpołeczność wspiera organizatorów

Ważne wsparcie dla sprawnego przeprowadzenia imprezy stanowi wolontariat. W przypadku Poznania do udziału w projekcie zgłosiły się 1324 osoby, a wśród ochotników (98 proc.) stanowią Polacy, nie zabrakło ochotników z tak egzotycznych miejsc, jak Kostaryka, Indonezja, a nawet Nepal. Wśród poznańskich wolontariuszy większość - 64 proc. stanowią kobiety, przeważają młodzi, ale najstarszy czynny wolontariusz to liczący 65 lat pan Adam. W przeszłości pracownik Sekretariatu ONZ. Najliczniej obsadzona zostanie strefa kibica, ambasada kibica i centrum medialne. Na przełomie lutego i marca zakończony zostanie proces rekrutacji, którego kontynuację stanowić będą rozmowy prowadzone po polsku i angielsku do końca kwietnia. Szkolenia poznańskich wolontariuszy zaplanowano na czerwiec. Tematyka obejmie kwestie bezpieczeństwa, komunikacji interpersonalnej i międzykulturowej, udzielanie pierwszej pomocy, znajomość topografii miasta, turystykę i kulturę. Miasto zapewni odzież ułatwiającą rozpoznanie, posiłki, ubezpieczenie, a w razie konieczności noclegi. Wolontariusze będą pomocni gościom turnieju w obrębie lotniska, dworca kolejowego, w pobliżu stadionu i wszędzie tam, gdzie będzie się działo. Centrum wolontariatu zlokalizowano w bezpośredniej styczności ze strefą kibica.

Nie sama piłka

Założeniem organizatorów jest zapewnienie przybyszom możliwości atrakcyjnego spędzenia czasu w Poznaniu nie tylko w wymiarze piłkarskim. Miłośnicy zabytków mogą zwiedzić Stary Rynek, Ostrów Tumski, Palmiarnię, ale lista atrakcji turystycznych jest daleko dłuższa. Wszystkim sprawne poruszanie się w obrębie miasta zapewni publiczny transport i Poznańska Karta Miejska. Jej posiadacze skorzystają z ulg i rabatów w hotelach i restauracjach, a wstęp do muzeów będzie bezpłatny. Bogata oferta kulinarna, poza miejscowymi specjałami w rodzaju kaczki z pyrami i modrą kapustą, zadowoli najbardziej wybrednych miłośników kuchni śródziemnomorskiej, a nawet chińskiej. Knajpki i puby wokół Starego Rynku oferują dania kuchni greckiej, włoskiej, indyjskiej...

Szlachetne zdrowie...

Nikt się nie dowie jako smakujesz, aż się zepsujesz! Te słowa Jana Kochanowskiego zachowują swą aktualność po dziś dzień. Także podczas EURO 2012. Dla gości posiadających ubezpieczenie wytypowano poradnie zdrowia rodzinnego, przychodnię sportowo-lekarską, specjalistyczne placówki opieki zdrowotnej. Trwają prace, które zapewnią właściwe oznakowanie i łatwe dotarcie do siedmiu szpitali referencyjnych, w tym zabezpieczających Stadion Miejski, strefę kibica i VIP. Znając zapobiegliwość i rzetelność mieszkańców Poznania, należy sobie życzyć, by piłkarze dostroili się poziomem do organizatorów.

 

Udostępnij artykuł: