Temat numeru: Nikt nie będzie mistrzem, ale możemy być w czołówce…

BANK 2015/04

Z Arturem Józefiakiem z firmy Accenture Polska, managerem w dziale IT Strategy, Infrastructure and Security, rozmawiał Sławomir Dolecki.

Bezpieczeństwo systemów teleinformatycznych w instytucjach finansowych to nieustająca linia frontu, na której ścierają się specjaliści od zabezpieczeń z cybernetycznymi przestępcami. Kto wygrywa?

– Mam nadzieję, że ci w białych kapeluszach, ale w życiu bywa różnie. Kiedy atakujący widzi swoją nieefektywność, to zmienia taktykę, dlatego jest to nieustająca przepychanka. Dużo się mówi i pisze o tym, kiedy przegrywają banki, ale patrząc z zewnątrz, zupełnie nie wiemy, ile razy przegrali przestępcy. Generalnie sam fakt, że bankowość elektroniczna w Polsce ma się dobrze, dowodzi, że w zdecydowanej większości jednak wygrywają banki.

Czy jest to kwestia lepszych narzędzi? Najlepsze systemy ochrony i najnowsze oprogramowanie aktualizowane na bieżąco czyni bank bezpiecznym?

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: