Temat numeru: Kto ma pieniądze, ten… kupuje banki

BANK 2011/01

Co jednych zabija, innych wzmacnia. Tak jest przynajmniej w sektorze finansowym. gdy jedni inwestorzy uciekają z rynku, wyprzedając swoje perły w koronie czy porzucając wielkie plany, inni ruszają na łowy. Także i polscy inwestorzy. odkupują banki od zagranicznych grup.

Co jednych zabija, innych wzmacnia. Tak jest przynajmniej w sektorze finansowym. gdy jedni inwestorzy uciekają z rynku, wyprzedając swoje perły w koronie czy porzucając wielkie plany, inni ruszają na łowy. Także i polscy inwestorzy. odkupują banki od zagranicznych grup.

Beata Cieszkowska

W Polsce wszystko zaczęło się od… Irlandii. Allied Irish Bank w wyniku kryzysu popadł w problemy. By bronić się przed upadkiem, musiał pozbyć się aktywów, w tym największej inwestycji zagranicznej – polskiego BZ WBK. Po miesiącach negocjacji latem tego roku AIB podpisał umowę na sprzedaż 70 proc. akcji banku. Szczęśliwym wygranym był Santander, choć polski rząd robił co mógł, by BZ WBK trafił w rodzime ręce. Hiszpanie zapłacą za ten pakiet 2,9 mld euro. Zamknięcie transakcji planowane jest na początek tego roku po uzyskaniu przez Santander wszystkich zezwoleń i ogłoszeniu wezwania na pozostałe akcje banku BZ WBK.

Ta najbardziej spektakularna, bo i najdroższa transakcja na polskim rynku rozpoczęła wiele mniejszych – za to z udziałem polskich inwestorów.

DM IDM w końcu ma bank

W tym samym czasie, gdy trwał wyścig po akcje BZ WBK, jednego z największych polskich banków, na sprzedaż został wystawiony także jeden z najmniejszych – WestLB. Działa na polskim rynku od połowy lat 90. jako spółka córka niemieckiej grupy WestLB AG. Koncentruje się na finansowaniu inwestycji infrastrukturalnych, strategicznych gałęzi przemysłu – sektora paliwowego i energetycznego, obsłudze firm z sektora MŚP z kapitałem niemieckim, finansowaniu eksportu i akwizycji. W sumie w 2010 r. miał ok. 100 klientów i miliard zł depozytów oraz współczynnik wypłacalności przekraczający 50 proc. (przy obowiązkowych 8 proc.), co jest związane z ograniczeniem akcji kredytowej na wyraźne życzenie spółki matki. 27 października 2010 r. zapadła decyzja – nowymi inwestorami banku zostały Arbis Capital Partners, który obejmie 55 proc. akcji i DM IDM S.A. – 45 proc. akcji. Pierwszy z udziałowców jest firmą zarządzającą funduszami private equity. Jego horyzont inwestycyjny jest typowy dla tego typu funduszy: 3-5 lat. Drugi to dom maklerski. Działa w Polsce od 1993 r., ale znakomicie się rozwinął, odkąd przejęło go dwóch biznesmenów – Grzegorz Leszczyński i Rafał Abratański. Wprowadzili DM IDM na giełdę, obudowali spółkami specjalizującymi się w zarządzaniu kapitałem i przynajmniej od trzech lat marzyli o znalezieniu banku dla swojej grupy kapitałowej. Teraz to DM IDM S.A. jest partnerem branżowym WestLB i to on będzie narzucał rytm jego rozwoju. Już widać zmiany.

Nowa strategia

Zgodnie z przyjętą ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: