Temat numeru: Przestępca się nie wzbogaci

BANK 2014/02

Precyzyjnie zaplanowane włamanie do dobrze strzeżonego skarbca dużego banku to raczej scenariusz sensacyjnego filmu niż polska rzeczywistość. Coraz liczniejsze małe, słabo chronione placówki bankowe są łakomym kąskiem jedynie dla drobnych, często przypadkowych złodziejaszków.

Precyzyjnie zaplanowane włamanie do dobrze strzeżonego skarbca dużego banku to raczej scenariusz sensacyjnego filmu niż polska rzeczywistość. Coraz liczniejsze małe, słabo chronione placówki bankowe są łakomym kąskiem jedynie dla drobnych, często przypadkowych złodziejaszków.

HALINA TARASEWICZ

Sprawcami napadów są często zdesperowani osobnicy, którzy w razie niepowodzenia po prostu uciekają. Nie wiadomo, jak zareagowaliby, gdyby nagle zostali uwięzieni w miejscu planowanego napadu. Niewykluczone, że mogłoby dojść do drastycznych zachowań. Wtedy ucierpieliby ludzie. Lepiej więc poświęcić niewielką gotówkę, niż narażać życie pracowników czy klientów banku.

Gra nie warta świeczki

Sprawcy wybierają głównie małe oddziały banków czy punkty kasowe, gdzie nie ma monitoringu lub jest on słabej jakości. Nie wiedzą, że w placówkach bankowych rzadko są duże pieniądze. W dobie rozwijającego się obrotu bezgotówkowego w kasie bywa kilkanaście, najwyżej kilkadziesiąt tysięcy zł. Większość sprawców nawet o tym nie wie. Amatorzy uważają, że napad to prosty sposób na rozwiązanie kłopotów finansowych. Nie zdają sobie często sprawy z tego, że w przypadku wpadki grozi im nawet do 12 lat więzienia. Sposób działania sprawców w większości przypadków jest podobny. Wchodzą w czapce z daszkiem (wyjątkowo w kominiarce), bronią – najczęściej jej atrapą – terroryzują pracowników. Strzały na szczęście nie padają.

Członkowie zarządów banków tłumaczą swoim pracownikom, że w razie napadu powinni oddać pieniądze i ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: