Temat Numeru: Renacjonalizacja po rosyjsku

BANK 2010/06

Kryzysowa nacjonalizacja przeprowadzona w 2009 r. w Rosji nie ominęła także sektora bankowego. Szacuje się, że Kreml kontroluje już około 80 proc. rynku, gdy jeszcze latem 2008 r. była to "zaledwie" połowa.

Kryzysowa nacjonalizacja przeprowadzona w 2009 r. w Rosji nie ominęła także sektora bankowego. Szacuje się, że Kreml kontroluje już około 80 proc. rynku, gdy jeszcze latem 2008 r. była to "zaledwie" połowa.

Monika Rotulska

Aż 5 bln rubli, czyli 172,5 mld USD, licząc 29 RUB za 1 USD, kosztował pakiet antykryzysowy wprowadzony w Federacji Rosyjskiej. Taką oficjalną informację podał 7 kwietnia 2010 r. Siergiej Stiepaszyn, prezes Izby Obrachunkowej Federacji Rosyjskiej, na konferencji w Astanie. Amerykanie w swój system finansowy wpompowali 700 mld USD, a Euroland około 450 mld USD i nie zmieniło to w znaczący sposób struktury własnościowej, inaczej przebiegło to w Rosji.

Renacjonanlizacja

Przypomnijmy, już 3 lutego 2009 r. rząd Władimira Putina dokapitalizował państwowe banki: Wnieszekonombank, Sbierbank i Wniesztorgbank (instytucje, za których pośrednictwem przerzucane są pieniądze do gospodarki) sumą 800 mld rubli (27,5 mld USD). Wówczas też państwo weszło z kapitałem do banków prywatnych, ale wielkości wykupionych udziałów wciąż nie podano. Na podstawie szczątkowych wypowiedzi członków rosyjskiego rządu analitycy szacują, że państwo podwyższyło swój udział w tym sektorze z 50 do 75-80 proc. Suma, jaką wówczas przeznaczono na wykup udziałów, to 40 mld USD. Miało to miejsce również w innych sektorach gospodarki. Kryzysowa nacjonalizacja najboleśniej dotknęła rosyjskich oligarchów. W sumie od jesieni 2008 r. grupa ta straciła ponad połowę swoich majątków, zastawiając prywatne aktywa pod nowe kredyty, których de facto udzielało państwo (wówczas jeden z nielicznych dysponentów gotówki). Niewątpliwie sytuacja ta wpłynie na umacnianie ekonomicznej i politycznej pozycji elity władzy, co w niedalekiej przyszłości może zaowocować kolejnym rzutem rosyjskich oligarchów, tym razem z Putinowego rozdania. Zapewne odbędzie się to pod hasłem pokryzysowej reprywatyzacji, które głośno powtarzano w trakcie dokonywania zmian własnościowych w ubiegłym roku.

Coraz mniej konkurencyjna

Reforma systemu finansowego spowodowała również zmniejszenie odpływu kapitałów za granicę, co jest skutkiem zaostrzenia kontroli finansowej. Nie jest tajemnicą, że do tej ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: