Temat numeru: Rynek audytu i doradztwa

BANK 2017/07-08

Na rynku firm audytorskich i doradczych trwa proces zmian legislacyjnych. Od 11 maja 2017 r. obowiązuje nowa ustawa o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym. To wynik trwającej od kilku lat dyskusji, również na szczeblu Unii Europejskiej, dotyczącej pewności zachowania rzetelności.

Bohdan Szafrański

Po kryzysie finansowym w 2008 r. podnoszono w stosunku do sektora wiele zastrzeżeń, między innymi związanych z badaniem sprawozdań finansowych. Wskazywano na konieczność rozdzielenia badania stanu finansów spółki od czerpania z niej korzyści biznesowych w ramach np. doradztwa. Również obsługiwanie tego samego podmiotu przez wiele kolejnych lat, a nawet dziesięcioleci przez jedną firmę doradczą daje z jednej strony większą o nim wiedzę, ale też – jak się czasem okazywało – ogranicza krytyczną ocenę niektórych zjawisk w nim występujących. W 2010 r. Komisja Europejska przygotowała nawet tzw. Zieloną księgę, w której poruszono te problemy, a w UE przygotowano odpowiednie zmiany legislacyjne wprowadzone obecnie w Polsce.

Na początku tego ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: