Temat numeru: Wejście w chmurę to kolejny etap

BANK 2015/04

Rozmowa z Krzysztofem Rączkiewiczem, specjalistą cloud computing z firmy Cloudware Polska.

Rozmowa z Krzysztofem Rączkiewiczem, specjalistą cloud computing z firmy Cloudware Polska.

Rozwiązania wirtualne, przechowywanie danych na zewnętrznych serwerach i korzystanie z udostępnianego oprogramowania to dzisiaj już norma, czy też wciąż o chmurze mówi się w perspektywie przyszłości, rozwoju i nadchodzącej dopiero technologii?

– Jeśli mówimy o naszym sektorze bankowym, to chmurę publiczną wykorzystuje się w niewielkim stopniu, na pewno znacznie mniejszym niż w krajach zachodniej Europy. Ale branża finansowa jest pod tym względem dość specyficzna, przede wszystkim dlatego, że nadrzędną wartością jest tu bezpieczeństwo, co wprost przekłada się na zaufanie klientów, a to z kolei ma dużo większe znaczenie niż potencjalne zyski, które dają rozwiązania chmurowe. Z drugiej strony, rozwiązania wirtualne są przez banki bardzo chętnie wykorzystywane, bo to jest dzisiaj standard. Pojawiają się też chmury prywatne, które umożliwiają dostęp do tych zwirtualizowanych zasobów. Na chmurę publiczną, gdzie wszystko odbywa się na zewnętrznych zasobach, jeszcze nie nadszedł czas.

Czym się różnią systemy wirtualne od rozwiązań chmurowych?

– Ewolucyjnie wyszliśmy od wirtualizacji. Wcześniej mieliśmy fizyczną maszynę, na której uruchamiany był system – każda usługa to odrębna maszyna. Ich wykorzystanie nie było takie samo, bo niektóre były znacznie mniej obciążone, ale koszty stałe zasilania i wentylacji były identyczne. Okazywało się więc, że niektóre z nich są po prostu nierentowne, dlatego wprowadzono wirtualizację, która pozwala na jednej maszynie budować kilka niezależnych od siebie wirtualnych środowisk, a co za tym idzie różnych usług. Jeśli któraś z maszyn była mniej obciążona, wolne moce obliczeniowe wykorzystywała inna. W ten sposób lepiej wykorzystywane są zasoby i znacznie łatwiej nimi zarządzać. Natomiast chmura daje możliwość udostępnienia zasobów na żądanie i rozliczania się tylko za te wykorzystane.

Czy niewielkie zainteresowanie banków technologią chmurową jest kwestią bezpieczeństwa, czy może powody są prawne? Wielu ekspertów ma wątpliwości, czy prawo w ogóle dopuszcza możliwość wykorzystywania przez instytucje finansowe rozwiązań chmurowych.

– Pojawia się wiele wątpliwości, ponieważ jest to problem związany zarówno z rekomendacjami i zaleceniami Komisji Nadzoru Finansowego, jak i wymaganiami ze strony Głównego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: