Temat numeru: Wielka wyprzedaż polskich banków?

BANK 2012/01

Rosnący problem zadłużenia europejskich banków, które - aby się ratować - ściągają kapitał ze spółek córek, sprawił że w Polsce pojawił się pomysł "repolonizacji" banków działających na naszym rynku. Czy znajdą się chętni na wyłożenie niemałych przecież pieniędzy na ten cel?

Rosnący problem zadłużenia europejskich banków, które - aby się ratować - ściągają kapitał ze spółek córek, sprawił że w Polsce pojawił się pomysł "repolonizacji" banków działających na naszym rynku. Czy znajdą się chętni na wyłożenie niemałych przecież pieniędzy na ten cel?

Piotr Kucharski

Na europejskim rynku coraz więcej banków ma trudności z zapewnieniem płynności finansowej. Po ostatnich stress testach, przeprowadzonych przez europejski nadzór bankowy (EBA), okazało się że banki na Starym Kontynencie mają braki w kapitale na kwotę 114,7 mld euro. Sumę tą będą musiały jak najszybciej uzupełnić, zbierając środki z rynku. Jednocześnie może się okazać, że ograniczeniu ulegnie ilość udzielanych kredytów. Dotyczyć to może szczególnie rynków, takich jak Polski, gdzie banki mają swoje spółki córki, które utrzymują.

Z wyliczeń EBA wynika, że w najgorszej sytuacji są greckie banki, których niedobory to prawie 30 mld. Spore kłopoty mają także banki w Hiszpanii, którym brakuje 26,2 mld euro. Spokojne nie mogą być również banki we Włoszech i w Niemczech, które muszą uzupełnić kapitał o 15,4 i 13,1 mld euro. Dobrze w stress testach wypadły banki francuskie, gdzie niedobory to ok. 7,3 mld euro.

Dwa scenariusze

Duże instytucje bankowe, poszukując oszczędności i dodatkowego kapitału, mogą zdecydować się albo na ograniczanie akcji kredytowych w swoich spółkach córkach, albo na ich sprzedaż. O wprowadzaniu pierwszego rozwiązania głośno zaczynają mówić nadzory finansowe państw Europy Zachodniej. Austriacki odpowiednik Komisji Nadzoru Finansowego pracuje nad nowymi zaleceniami, ograniczającymi rozwój akcji kredytowej spółek córek, tamtejszych banków działających w Europie Środkowo-Wschodniej. Jeśli rekomendacja ta wejdzie w życie w Polsce, Raiffeisen i Polbank będą musiały zmniejszyć ilość udzielanych pożyczek.

Również agencja ratingowa Fitch uważa, że zaostrzenie kryzysu spowoduje zmniejszenie finansowania oddziałów w Europie Wschodniej przez zachodnich właścicieli. W rezultacie odwrót w finansowaniu netto dla regionu Wschodniej Europy może zredukować dostępność kredytu i osłabienie wzrostu PKB w wielu krajach – czytamy w raporcie agencji.

Jeśli chodzi o drugi scenariusz, to już mamy dwa banki – Millennium oraz Kredyt Bank, wystawione na sprzedaż, ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: