TGE i PSEW podpisały porozumienie o współpracy, chcą wesprzeć obrót energią z OZE

ESG

Towarowa Giełda Energii (TGE) i Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (PSEW) podpisały porozumienie o współpracy, którego celem jest stworzenie nowych rozwiązań giełdowych wspierających obrót energią wyprodukowaną w odnawialnych źródłach energii, podały instytucje.

Morska farma wiatrowa
Fot. stock.adobe.com/artjazz

Towarowa Giełda Energii (TGE) i Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (PSEW) podpisały porozumienie o współpracy, którego celem jest stworzenie nowych rozwiązań giełdowych wspierających obrót energią wyprodukowaną w odnawialnych źródłach energii, podały instytucje.

W ramach porozumienia zostanie powołany zespół roboczy, który do 30 czerwca 2021 roku stworzy koncepcję instrumentów giełdowych wspierających rozwój rynku corporate power purchase agreements (cPPA) oraz opracuje sposób ich wdrożenia. Współpraca zakłada także przygotowanie rekomendacji w zakresie rozwoju innych usług wspierających rozwój sektora OZE, podano w komunikacie.

Czytaj także: Prezydent podpisał ustawę o morskich farmach wiatrowych >>>

Odnawialne źródła energii są przyszłością polskiej energetyki. Z każdym rokiem wzrasta zapotrzebowanie na zieloną energię oraz jej produkcja.

"Mając na uwadze tę tendencję, Towarowa Giełda Energii chce oferować produkty na miarę trendów oraz zmian w technologiach wytwarzania energii. Zależy nam na stworzeniu rozwiązania, które będzie najbardziej efektywne w ramach wzmacniania mechanizmów rynkowych. Energetyka odnawialna także powinna być konkurencyjna, np. na rynkach hurtowych przez nas prowadzonych. Właśnie m.in. z tego powodu TGE rozpoczęła współpracę z PSEW. Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości pojawią się na poziomie regulacyjnym dodatkowe systemy wsparcia, w których dużą rolę będzie mogła odegrać Giełda" - powiedział wiceprezes TGE Piotr Listwoń, cytowany w komunikacie.

Kluczowym elementem ma stać się przygotowany przez ekspertów zewnętrznych raport analityczny, który będzie podstawą do opracowania i wdrożenia konkretnych produktów giełdowych PPA. Wyniki prac zostaną przedstawione w drugiej połowie 2021 roku i staną się one podstawą do konsultacji z branżą OZE oraz odbiorcami energii.

Promowanie i wspieranie budowy odnawialnych źródeł energii

"Zależy nam na promowaniu i wspieraniu budowy odnawialnych źródeł energii, w szczególności energetyki wiatrowej zarówno w ramach funkcjonującego aukcyjnego systemu wsparcia, jak również nowej formuły - kontraktów dwustronnych między sprzedawcą i odbiorcą energii z OZE. Jako stowarzyszenie skupiające największych przedstawicieli branży wiatrowej mamy ambicję wyznaczania standardów dla sektora. Jesteśmy przekonani, że instrumenty giełdowe, nad którymi pracę podejmujemy razem z TGE zachęcą producentów OZE i odbiorców energii do zawierania transakcji typu cPPA. Dostępność tych produktów na giełdzie zwiększy transparentność procesu obrotu energią z OZE, czego rynek bardzo potrzebuje, aby dalej się rozwijać" - dodał prezes PSEW Janusz Gajowiecki.

Towarowa Giełda Energii (TGE) to spółka zależna Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. GPW prowadzi rynek regulowany dla akcji oraz instrumentów pochodnych, a także alternatywny rynek akcji NewConnect dla spółek wzrostowych. Rozwija także Catalyst - rynek przeznaczony dla emitentów obligacji korporacyjnych i komunalnych oraz rynki towarowe. Od 2010 r. GPW jest spółką publiczną notowaną na prowadzonym przez siebie parkiecie.

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: