Thierry Breton spotkał się z przedsiębiorcami

Firma

Thierry Breton, komisarz UE ds. rynku wewnętrznego, spotkał się 10 grudnia z przedstawicielami kilkudziesięciu firm zrzeszonych w Konfederacji Lewiatan, a następnie uczestniczył w konferencji prasowej.

Thierry Breton, komisarz UE ds. rynku wewnętrznego
Thierry Breton, komisarz UE ds. rynku wewnętrznego. Źródło: Konfederacja Lewiatan

Thierry Breton, komisarz UE ds. rynku wewnętrznego, spotkał się 10 grudnia z przedstawicielami kilkudziesięciu firm zrzeszonych w Konfederacji Lewiatan, a następnie uczestniczył w konferencji prasowej.

Thierry Breton zwrócił uwagę na ogromną rolę we współczesnym świecie technologii cyfrowych.

Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom, m.in. pracy zdalnej, zdolni ludzie mogą się zatrudniać na całym świecie

Ich upowszechnienie wśród młodych ludzi przyczyni się do przyspieszenia wzrostu gospodarczego i pozytywnie wpłynie na rynek pracy.

Czytaj także: Polska na poziomie Bułgarii, gdybyśmy nie byli w Unii Europejskiej

Jak funkcjonuje jednolity rynek?

Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom, m.in. pracy zdalnej, zdolni ludzie mogą się zatrudniać na całym świecie, bez względu na to, gdzie mieszkają. To szansa, na przykład dla Afryki. Podkreślił też, że postęp w znoszeniu barier biurokratycznych pomiędzy państwami nie jest wystarczający.

(Komisarz) wyraził zaniepokojenie regulacjami w branży energetycznej, które sprzyjają firmom państwowym

‒ Jestem Waszym komisarzem. Chcę Wam pomagać w rozwiązywaniu różnych problemów.

Czekam na sygnały o nieprawidłowościach, niepokojących zjawiskach. Czekam na konkretne uwagi dotyczące funkcjonowania jednolitego rynku – powiedział Thierry Breton.

Czytaj także: Europejski Pojedynczy Punkt Dostępu pozwoli zintegrować rynki kapitałowe

Zjawisko promowania narodowych czempionów

Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan, który uczestniczył w spotkaniu, powiedział, że niepokoi go zjawisko promowania narodowych czempionów, czyli państwowych przedsiębiorstw, w takich sektorach jak motoryzacja, energetyka, telekomunikacja czy media. 

Czy takie firmy mogą być fundamentem trwałego wzrostu? Czy ich tworzenie i promowanie ma sens biznesowy czy motywacje jedynie polityczne?

‒ To jest groźne dla gospodarki. Komisja Europejska powinna się tym tematem bliżej zainteresować ‒ dodał Maciej Witucki.

Prognozy unijnego komisarza

W czasie spotkania unijny komisarz dzielił się również z przedsiębiorcami opiniami na temat przyszłości motoryzacji w kontekście nowych norm spalania i elektryfikacji, wyraził zaniepokojenie regulacjami w branży energetycznej, które sprzyjają firmom państwowym.

Wspomniał też o rozbudowie infrastruktury telekomunikacyjnej i roli narodowych czempionów oraz znaczeniu wolnych mediów w Unii Europejskiej.

Czytaj także: Jednolity europejski rynek cyfrowy – jak go zbudować?

Udostępnij artykuł: