To będzie ciekawy tydzień na rynkach

Komentarze ekspertów

Na rynkach utrzymują się prodolarowe nastroje, brytyjski funt jest w defensywie, złoty nie zachwyca siłą, rentowności długu rosną, rynek ropy prawdopodobnie wyznaczył szczyt, a na giełdach emocje budzą wyniki spółek. W trzecim tygodniu października wszystkie opisane tendencje mogą dodatkowo się pogłębić.

Na rynkach utrzymują się prodolarowe nastroje, brytyjski funt jest w defensywie, złoty nie zachwyca siłą, rentowności długu rosną, rynek ropy prawdopodobnie wyznaczył szczyt, a na giełdach emocje budzą wyniki spółek. W trzecim tygodniu października wszystkie opisane tendencje mogą dodatkowo się pogłębić.

Poniedziałek przynosi lekkie odreagowanie zeszłotygodniowej przeceny EUR/USD, ciąg dalszy osłabienia złotego, niewielkie zmiany cen ropy i złota oraz spadki na większości giełd europejskich. O godzinie 14:23 kurs EUR/USD testował poziom 1,0995 dolara, EUR/PLN 4,3275 zł (najwyżej od ponad miesiąca), USD/PLN 3,9350 zł (najwyżej od końca lipca), CHF/PLN 3,9825 zł (najwięcej od końca września), ropa Brent kosztowała 52,13 dolarów, złoto 1252,50 USD, niemiecki indeks DAX tracił 0,25%, francuski CAC40 spadał o 0,2%, a WIG20 zyskiwał śladowe 0,1%.

Trzeci tydzień października zapowiada się niezwykle ciekawie na rynkach finansowych. Niezmiennie jednym z ważniejszych tematów rynkowych będzie perspektywa grudniowej podwyżki stóp procentowych przez Fed. Rynek jest coraz bardziej przekonany, że do niej dojdzie. To przekonanie w ostatnim czasie wzmacniało dolara, windowało rentowności obligacji, ale też przekładało się na spadki cen metali szlachetnych oraz osłabiało złotego. W tym tygodniu prawdopodobieństwo podwyżki stóp będzie przez inwestorów oceniane przez pryzmat amerykańskich danych o produkcji przemysłowej, inflacji CPI, wniosków o zasiłki, czy indeksu Fed z Filadelfii.

Innym ważnym tematem będzie publikacja raportu nt. chińskiego Produktu Krajowego Brutto (PKB). Zostanie on opublikowany w środę. Ekonomiści prognozują, że w III kwartale 2016 roku wzrost gospodarczy utrzymał się na poziomie 6,7%. Dane lepsze od oczekiwań tchną nieco optymizmu w rynki. Gorsze mogą wywołać zadumę nad kondycją tamtejszej gospodarki.

Z punktu widzenia kurs EUR/USD, czyli najważniejszej pary walutowej na świecie, istotne będzie posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego (ECB). Przynajmniej w teorii. Posiedzenie banku zaplanowane jest na czwartek. Wprawdzie zmiana polityki nie jest oczekiwana, ale rynki interesować będzie, jakie plany ma ECB odnośnie programu skupu aktywów. Niedawno pojawiły się plotki, że bank może wydłużyć sam program, ale jednocześnie zmniejszyć jego skalę w sytuacji, gdy kondycja europejskiej gospodarki będzie się poprawiać. Gdyby taka sugestia padła to byłby silny impuls wzmacniający euro i  przerywający marsz EUR/USD na południe. Tyle tylko, że to dość mało prawdopodobny scenariusz. Raczej należy oczekiwać, że na najbliższym posiedzeniu ECB przedyskutuje wszystkie opcje, ale z decyzjami i ich komunikacją wstrzyma się do posiedzenia grudniowego. Takie sugestie zresztą już się pojawiły.

Na doniesienia z rynków globalnych, w tym na opisane dane z USA, PKB Chin i posiedzenie ECB, czuły pozostanie złoty. Jednakże będzie on reagował nie tylko na to. W tym tygodniu zostanie bowiem opublikowana cała seria raportów makroekonomicznych z Polski. We wtorek będą to wrześniowe dane nt. przeciętnego wynagrodzenia (prognoza: 4,55% R/R) i zatrudnienia (prognoza: 3,1% R/R) w firmach. Dzień później, kluczowe dla złotego, wyniki produkcji przemysłowej (prognoza: 3,45% R/R) i sprzedaży detalicznej (prognoza: 6% R/R). Tego samego dnia zostaną również opublikowane dane o cenach producentów, których roczna dynamika pierwszy raz od wielu miesięcy znajdzie się powyżej zera (prognoza: 0,3% R/R). W czwartek inwestorzy poznają, mający już dużo mniejsze znaczenie, protokół z posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej. A w piątek dane o koniunkturze gospodarczej.

Trzeci tydzień października niezwykle ciekawie zapowiada się na giełdach. Sezon publikacji raportów kwartalnych na Wall Street rozkręcił się na dobre i to właśnie doniesienia ze spółek będą kształtowały nastroje. W najbliższych dniach wynikami pochwalą się takie tuzy jak m.in. eBay, General Electric, Goldman Sachs, Halliburton, IBM, Intel, Johnson&Johnson, Microsoft, Morgan Stanley, Verizon i Yahoo.

Marcin Kiepas, easyMarkets

Udostępnij artykuł: