To będzie rekordowy rok. Banki udzielą kredytów mieszkaniowych na ponad 50 mld zł?

Nieruchomości

Papierowy model domu stojący na pieniądzach
Fot. stock.adobe.com/ESCALA

Pomimo braku rządowego programu dla kupujących mieszkania, to właśnie 2018 r. będzie rekordowy. Banki udzielą kredytów na ponad 50 mld zł. Więcej osób stara się o kredyty i na wyższe kwoty.

– Nie potwierdziły się obawy z początku roku, że popyt osłabnie z powodu wygaszania rządowego programu MdM – mówi prof. Waldemar Rogowski, główny analityk Biura Informacji Kredytowej.

Wartość BIK Indeksu – Popytu na Kredyty Mieszkaniowe (BIK Indeks – PKM), który informuje o rocznej dynamice wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych w maju 2018 r. wyniosła + 25,5%. Oznacza to, że w maju 2018 r., w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe, na kwotę wyższą o 25,5%, w porównaniu z majem 2017 r.

Metodyka indeksu: Wskaźnik BIK Indeks – PKM obliczany jest w przeliczeniu na dzień roboczy po wyłączeniu zapytań o kredyty mieszkaniowe na kwoty przekraczające 1 mln zł oraz zapytań o tego samego klienta w kolejnych 90 dniach. Metodyka indeksu została opracowana przez Biuro Informacji Kredytowej we współpracy z Instytutem Rozwoju Gospodarczego SGH. Indeks publikowany jest co miesiąc.

Źródło: MarketNews24

Udostępnij artykuł: