To nie koniec procesu konsolidacji banków w Polsce?

Z rynku

Procesy konsolidacyjne w polskim sektorze bankowym będą kontynuowane, bo na rynku wciąż jest 7-8 większych banków komercyjnych, które chcą mieć lepszą pozycję w sektorze, wynika z wypowiedzi prezesa ING Banku Śląskiego Brunona Bartkiewicza.

Napis bank na budynku
Fot. stock.adobe.com/daniilantiq2010

Procesy konsolidacyjne w polskim sektorze bankowym będą kontynuowane, bo na rynku wciąż jest 7-8 większych banków komercyjnych, które chcą mieć lepszą pozycję w sektorze, wynika z wypowiedzi prezesa ING Banku Śląskiego Brunona Bartkiewicza.

#BrunonBartkiewicz, prezes @INGBankSlaski: na rynku wciąż jest 7-8 większych banków komercyjnych, które chcą mieć lepszą pozycję w sektorze #banki #INGBankSlaski

"Polska niekoniecznie jest wielkim motorem procesów konsolidacyjnych. Polska jest miejscem, w którym nie wszystkie banki mogą być wystarczająco rentowne. W wyniku splotu wielu okoliczności, mniejsze banki i te o charakterze monoproduktowym mają kłopoty ze sprostaniem nowym wymaganiom regulacyjnym, nowym obciążeniom finansowym i nowym obciążeniom kapitałowym. W związku z tym mają zyski o połowę mniejsze niż kilka lat temu" - powiedział Bartkiewicz w rozmowie z ISnews.tv."Mniejsze banki spośród banków komercyjnych tracą logikę bycia na rynku i one są poddane procesowi sprzedaży, czyli poszukują nowego właściciela, który jest do tego celu stworzony" - dodał prezes.

Liczba banków komercyjnych w Polsce spada

Podkreślił, że liczba banków komercyjnych w Polsce spada i ten proces będzie kontynuowany, ale nadal jest ona znacząca - to 7-8 większych banków. Wskazał, że "być może będą jakieś większe ruchy wśród większych graczy", ale decyzje będą podejmowane przez zagraniczne spółki - matki, a więc poza Polską."Ich źródła (decyzji - przyp. red.) nie będą na rynku polskim. Ich źródła będą wśród właścicieli - tak jak w przypadku UniCredit - a więc mamy dość istotną zmianę, która może się toczyć" - powiedział Bartkiewicz.Wskazał, że większe banki w Polsce mają ograniczone możliwości dalszego wzrostu skali działania.

"Kiedy mówimy o konsolidacji, mówimy raczej: Duży poszukuje budowy skali. A duże banki w Polsce z przyrostu, czy ze skokowego zwiększenia swojej aktywności nie osiągają już tak wielkich efektów skali" - powiedział Bartkiewicz.ING Bank Śląski jest notowany na GPW od 1994 r. Jego głównym akcjonariuszem jest holenderska grupa ING.

Źródło: Lesław Kretowicz, ISBnews

Udostępnij artykuł: