Torpol S.A. umacnia pozycję w Norwegii – nowe kontrakty

Finanse i gospodarka

Torpol S.A. umacnia swoją pozycję w Norwegii dzięki zdobyciu dwóch nowych kontraktów: na budowę nawierzchni torowej dla metra w Oslo oraz prace drogowe na rzecz Statens vegvesen, norweskiego zarządcy dróg. Łączna wartość kontraktów pozyskanych do tej pory przez Torpol Norge wynosi prawie 100 milionów złotych.

Torpol S.A. umacnia swoją pozycję w Norwegii dzięki zdobyciu dwóch nowych kontraktów: na budowę nawierzchni torowej dla metra w Oslo oraz prace drogowe na rzecz Statens vegvesen, norweskiego zarządcy dróg. Łączna wartość kontraktów pozyskanych do tej pory przez Torpol Norge wynosi prawie 100 milionów złotych.

Naszą działalność w Norwegii uważam za duży sukces. Zagranicznym firmom trudno jest wejść na ten rynek, ponieważ nie mają odpowiedniej kadry i koniecznych certyfikatów. Nam udało się uzyskać certyfikat Sentral Godkjenning oraz pozyskać prestiżowe kontrakty - mówi Tomasz Sweklej, prezes zarządu i dyrektor generalny Torpol S.A.

Pierwszy z pozyskanych kontraktów - Lørenbanen dotyczy budowy nawierzchni torowej oraz instalacji zasilającej (tzw. trzeciej szyny) na 1,6 km odcinku metra w Oslo. Całość prac będzie realizowana w tunelu. Realizacja projektu, na zlecenie Sporveien Oslo AS zaplanowana jest na okres od czerwca 2014 do listopada 2015 roku (z przerwami na prace tunelowe). Wartość kontraktu wynosi 26,5 mln koron norweskich netto (NOK), czyli ok. 13 mln złotych. 

Drugie zlecenie obejmuje przebudowę skrzyżowania i budowę nowego ronda w Oslo w dzielnicy biznesowej Skøyen o wartości 10,7 mln NOK netto (ok. 5 mln złotych). Prace mają zostać wykonane w okresie od czerwca do października 2014 r. Zamawiającym jest Statens vegvesen (norweski zarządca dróg), uważany za najbardziej profesjonalny i wymagający podmiot w norweskiej branży budowlanej.

Marcin Krupa, dyrektor generalny Torpol Norge mówi: Nowe kontrakty są dowodem na to, że jakość naszych prac zyskuje uznanie w oczach naszych norweskich partnerów, którymi są zarówno lokalni zarządcy infrastruktury, jak i duże firmy budowlane. Co więcej, dzięki dobrym rekomendacjom jesteśmy zapraszani do udziału w kolejnych postępowaniach przetargowych.

W marcu 2014 r. Torpol ogłosił pozyskanie dwóch innych kontraktów w Oslo - modernizacji linii tramwajowej w sąsiedztwie Pałacu Królewskiego o wartości 28 mln NOK netto oraz prac torowych w dzielnicy Ekeberg, o wartości 7 mln NOK netto. Do tej pory Torpol zrealizował w Norwegii kontrakty o wartości ponad 61 milionów złotych. Oprócz prac torowych w Oslo firma wybudowała linię lekkiej kolei miejskiej w Bergen.

Warto pamiętać, że Norwegia zamierza przeznaczyć na modernizację infrastruktury kolejowej w latach 2014-2023 ponad 8 mld zł rocznie. Rynek norweski zapewnia większą marżowość w porównaniu do rynku polskiego, ponieważ cena nie jest jedynym kryterium wyboru wykonawców w przetargach. Stosuje się tam także rozwiązania techniczne, które pozwalają  na minimalizowanie przestojów sezonowych, a wykonawcom oferuje się wynagrodzenie za przestoje zimowe. Istnieje także możliwość dostosowania wynagrodzenia w sytuacji wzrostu cen materiałów budowlanych.

Źródło: Torpol S.A.

Udostępnij artykuł: