Tradycyjne ruchy na rynku walutowym pod koniec roku

Komentarze ekspertów

Wczorajsze nieoczekiwane umocnienie USD wywołało równie mocną wyprzedaż w nocy, prawdopodobnie z powodu nasilenia się tradycyjnych ruchów inwestorów pod koniec kwartału i roku.

Wczorajsze nieoczekiwane umocnienie USD wywołało równie mocną wyprzedaż w nocy, prawdopodobnie z powodu nasilenia się tradycyjnych ruchów inwestorów pod koniec kwartału i roku.

Wczorajsze ruchy nie były więc rezultatem pojawienia się jakiegoś jednego kluczowego czynnika – waluty podążały raczej za ruchami na rynku obligacji (nieco niższe rentowności) oraz akcji (lekkie spadki). Wynikiem tego było umocnienie JPY oraz – ostatecznie – lekkie osłabienie USD. Trudno jest oszacować, czy ruchy te mają szansę na kontynuację, ponieważ płynność na rynku w tym okresie roku jest wyjątkowo niska. Istnieje prawdopodobieństwo, że niektórzy inwestorzy, którzy na razie pozostają z boku, będą chcieli zająć nowe długie pozycje w USD przed nowym rokiem oraz zaplanowaną na przyszły tydzień serią danych makro z USA.Szczególnie ciekawie wygląda sytuacja na rynku USDJPY, ponieważ kurs oddalił się od ostatnich szczytów. Z kolei inwestorzy grający na parze EURUSD mogą zdecydować się na sprzedaż z uwagi na bliskość kluczowego poziomu 1,0500.

Na początku roku powinniśmy zwrócić uwagę na Chiny, których rezerwy walutowe obniżają się. Dodatkowo, napływają kolejne sygnały świadczące o nasilającym się napięciu związanym z chińskim systemem finansowym – na przykład ceny bitcoina, które są postrzegane jako jeden z barometrów pomagających w oszacowaniu przepływów kapitałowych w Chinach. Ceny te rosną w kierunku symbolicznego poziomu $1.000 a chińskie międzybankowe stopy repo zbliżyły się do 5,0% (dwutygodniowe), co jest najwyższym poziomem w cyklu, w którym średnia z ostatniego roku to 2,5-3,0%. Biorąc to pod uwagę należy uważnie śledzić publikację zaplanowaną na 7 stycznia – Chiny ogłoszą wtedy dane o stanie rezerw walutowych (w listopadzie, obniżyły się one o niemal 70 miliardów USD).SaxoTraderGOZ uwagi na długi i gwałtowny wzrost, inwestorzy mogą mieć problemy z oszacowaniem odpowiedniego poziomu USDJPY, aby ponownie wejść z długimi pozycjami. Jednym wyjściem jest zachowanie cierpliwości i poczekanie na kolejne silne odbicie.W ostatnim czasie pokonany został poziom wsparcia 117,00, a kolejną taką barierą jest obecnie 115,00. Z tego obszaru już niedaleko do 112,00, w którym pojawia się Chmura Ichimoku. Należy jednak podkreślić, że ostatnio 113,00-50 był istotnym poziomem konsolidacji i, następnie, ruchu w górę. Aby poziomy te zostały pokonane, kluczowe są odpowiednie ruchy na rynku obligacji i akcji w pierwszych tygodniach handlu w nowym roku.

Przegląd walut G-10 USD – dolar w odwrocie, zapewne z powodu tradycyjnych ruchów pod koniec roku. Na razie trudno jest forować więcej wniosków z powodu niskiej płynności na rynku – należy poczekać na kolejny tydzień.EUR – euro odrobiło część strat do USD, podążając śladem mocniejszego jena. Niższe rentowności obligacji są korzystne zarówno dla JPY jak i EUR. Dla EURUSD kluczowym poziomem jest 1,0500. U progu 2017 trzeba także powtórzyć, że w nowym roku niepewność natury politycznej w Europie będzie duża.JPY – ostatnie umocnienie należy tłumaczyć spadkiem rentowności obligacji oraz osłabieniem apetytu na ryzyko. Nie jesteśmy przekonani co do kontynuacji tego ruchu, ale wszystko może się zmienić, gdy USDJPY spadnie poniżej 115,00.GBP – osłabienie funta dobiega końca z uwagi na fakt, że USD znajduje się obecnie w odwrocie. Naszym zdaniem, istnieje potencjał umocnienia GBP wobec euro i być może franka szwajcarskiego z uwagi na odrobienie strat po ruchach wywołanych Brexitem.CHF – EURCHF nadal oscyluje wokół 1,0700 a USDCHF rozczarował wczoraj byki, oddalając się od 1,0300+, choć nadal spodziewamy się, że w pierwszym kwartale mogą zostać osiągnięte nowe szczyty w cyklu.AUD – ma dużo przestrzeni, aby odrobić nieco strat w przypadku AUDUSD. Pierwszą barierą jest 0,7250 a następnie 0,7300+.CAD – wygląda na to, że wzrost kursu USDCAD nadal celuje w nowe szczyty w cyklu przed Nowym Rokiem, w czym mogły pomóc rozczarowujące dane o PKB Kanady w październiku. Jednak byki na rynku USDCAD potrzebują wsparcia powyżej 1,3400, aby mieć nadzieję na dalsze wzrosty kursu.NZD – AUDNZD znajduje się na najniższym poziomie od września, a NZDUSD celuje w kluczowy poziom 0,6950/0,7000, po tym jak wcześniej spadł z powodu posiedzenia FOMC.SEK – wygląda na to, że SEK ma szanse na umocnienie wobec EUR i NOK, ponieważ rynek dokonuje ponownej oceny ostatniego posiedzenia Riksbanku oraz potencjalnych zagrożeń dla stabilności finansowej państwa. Jeśli EURSEK zdecydowanie spadnie poniżej 9,50, to otworzą się pozytywne perspektywy dla SEK.NOK – EURNOK testuje barierę oporu 9,10+ mimo dalszej zwyżki cen ropy naftowej – jednak, poziom 9,10/15 może zastopować dalsze wzrosty, zwłaszcza, jeśli ceny ropy będą kontynuować zwyżki.

John J. Hardy Dyrektor ds. strategii rynków walutowych Saxo Bank

Udostępnij artykuł: