Trendy w BI na 2014 rok

Finanse i gospodarka

Niedawno wkroczyliśmy w 2014 rok. Warto zastanowić się, co przyniesie on dla sektora rozwiązań Business Intelligence (BI). Analiza danych  pełni coraz ważniejszą rolę, pomagając biznesmenom, menadżerom i pracownikom wyższego szczebla w podejmowaniu świadomych decyzji. Koniecznością stało się dostarczanie intuicyjnych i samoobsługowych rozwiązań, pozwalających pracownikom różnych działów w firmie zrozumieć znaczenie danych - często niepochodzących z działu IT.

Niedawno wkroczyliśmy w 2014 rok. Warto zastanowić się, co przyniesie on dla sektora rozwiązań Business Intelligence (BI). Analiza danych  pełni coraz ważniejszą rolę, pomagając biznesmenom, menadżerom i pracownikom wyższego szczebla w podejmowaniu świadomych decyzji. Koniecznością stało się dostarczanie intuicyjnych i samoobsługowych rozwiązań, pozwalających pracownikom różnych działów w firmie zrozumieć znaczenie danych - często niepochodzących z działu IT.

Od zarządzania danymi do "humanizacji" technologii -przedstawiam dziesięć trendów, których branża powinna trzymać się w 2014 roku.


Humanizacja IT
Od dłuższego czasu rozmawiamy o konsumeryzacji IT. Obecnie weszliśmy w kolejny etap technologicznej rewolucji - humanizację IT. Kolejne postępy w technologii: operowanie dotykiem, wybieranie głosowe, mobilność, a nawet możliwość "noszenia" technologii (Google Glass), zmieniają sposób interakcji użytkowników z technologią i wymagają od niej, aby stała się nie tylko bardziej intuicyjna, ale również bardziej naturalna. Dlatego rozwiązania BI powinny wspierać tego typu możliwości pracy i eliminować nieintuicyjne, nienaturalne podejście do analizy, by uniknąć zniechęcenia użytkowników.

Analiza Big Data
Wiele firm postrzega Big Data jako coś niemożliwego do przeanalizowania. Jednak Big Data istnieje, a firmy chcą dowiedzieć się, w jaki sposób wykorzystywać jego potencjał. Platformy BI muszą dostosować się do wzrostu ilości danych i rozwinąć rozwiązania, które mogą łączyć różne rodzaje informacji pochodzących z wielu źródeł. Dlaczego? Ponieważ szerszy kontekst oznacza możliwość podejmowania trafniejszych decyzji. Koncentracja na wewnętrznych danych jest niewystarczająca.

Zarządzanie danymi na poważnie
Zarządzanie danymi w przedsiębiorstwie staje się niezbędne. Dzięki zapewnieniu zgodności danych, możemy sprawniej zarządzać informacjami w całym przedsiębiorstwie, eliminując wszelkie niespójności. Musimy zająć się tym na poważnie, bo jeśli nie my, to zrobi to nasza konkurencja.

Moc w rękach ludzi
Dzięki rozwiązaniom koncentrującym się na potrzebach konkretnego użytkownika, stawiającym go w centrum, każdy - od dyrektorów po pracowników działu sprzedaży - może używać Business Intelligence, aby stworzyć jeszcze pełniejszy obraz swojego biznesu. Dzięki temu możemy zidentyfikować trendy, których w innym wypadku byśmy nie odkryli oraz odkryć specyficzne dla danego przedsiębiorstwa wnioski, które mogą pomóc uzyskać przewagę nad konkurencją. Nie powinniśmy kłaść nacisku na dostarczanie raportów zawierających wciąż te same KPI, ale skoncentrować się na oferowaniu odpowiednim ludziom, odpowiedniego wglądu w dane w dogodnym dla nich czasie.

Sam dostęp to nie wszystko
Rok 2013 był rokiem Big Data - ale czy właściwych "data"? Sam dostęp do danych niekoniecznie sprawia, że czujemy się pewnie. Lepszy dostęp nie równa się lepszym decyzjom. Jednak częstsze, iteracyjne, eksploracyjne interakcje z danymi już tak. Słuszne decyzje są podejmowane, gdy decydenci mają możliwość łatwego odkrywania ważnych dla nich informacji, dzięki niekrępowanej technologicznymi ograniczeniami interakcji z danymi

Dane wielokrotnego użytku
Przywitajmy Nowy Rok z duchem recyklingu. Przedsiębiorcy często mają informacje w zasięgu ręki, w postaci wykorzystanych wcześniej danych. Te informacje mogą być przetwarzane i ponownie analizowane w celu rozwiązania problemów w innych obszarach. Przykładem może być sklep detaliczny, który mógłby wykorzystywać dane na temat trendów w sprzedaży, w celu stworzenia nowych kampanii marketingowych.

Wspieranie mobilnych pracowników
Mobilność stała się standardem. Korzystanie z własnego telefonu lub laptopa w pracy jest powszechnie akceptowane, a producenci rozwiązań Business Intelligence powinni zdawać sobie z tego sprawę. Połączenie urządzeń mobilnych z dashboardami jest bardzo użyteczne, ale tylko wtedy, gdy dostarczone aplikacje, a nie sztywne zestawienia raportowe, będą spełniały oczekiwania użytkowników i będą działały na każdym urządzeniu.

Otwarte dane to lepsze analizy
Otwarte dane, publicznie dostępne informacje (prywatne oraz instytucjonalne) staną się źródłami, których popularność będzie rosła. Korzystanie z otwartych źródeł danych pozwoli przedsiębiorstwom porównać i poprawić jakość swoich danych dzięki dostępowi do wolumenów danych należących do stron trzecich. Dodatkowy kontekst do analizowania danych i w dodatku za darmo.

Naturalne podejmowanie decyzji
Następna generacja BI skupi się na trafniejszym, bardziej intuicyjnym podejmowaniu decyzji. Możliwość wizualizacji danych jest jedną z jej części, ale tak jak nie każda myśl łączy się z obrazem, tak nie każdą analizę najlepiej prezentują wykresy. Punkt ciężkości zostanie przeniesiony z poszukiwania odpowiedzi na poszukiwanie lepszych pytań do zadania. Zadaniem BI będzie wspomaganie naturalnego procesu analizowania danych.

Nie zapominajmy o Small Data
Big Data nadal będzie jednym z kluczowych obszarów zainteresowania Business Intelligence w nadchodzącym roku. Jednak nie znaczy to, że powinniśmy zapominać o innych źródłach danych. Każda informacja może być przeanalizowana i wykorzystana. Platformy BI muszą być zdolne do analizowania różnych źródeł danych, niezależnie od tego czy wolumeny danych są duże, małe czy średnie. Rzeczywistość pokazuje, że większość firm nie jest jeszcze w stanie w pełni wykorzystać tzw. small data.

Marcin Mazur
Dyrektor regionalny na obszar Europy wschodniej, Grecji oraz Izraela w QlikTech

Udostępnij artykuł: