Trump podpisał umowę handlową z Kanadą i Meksykiem

Gospodarka

Po roku negocjacji prezydent USA Donald Trump podpisał porozumienie handlowe z przywódcami Kanady i Meksyku, które jest kontynuacją umowy NAFTA. Porozumienie nosi nazwę the United States-Mexico-Canada Agreement, w skrócie USMCA.

Donald Trump
Fot. Pixabay.com

Po roku negocjacji prezydent USA Donald Trump podpisał porozumienie handlowe z przywódcami Kanady i Meksyku, które jest kontynuacją umowy NAFTA. Porozumienie nosi nazwę the United States-Mexico-Canada Agreement, w skrócie USMCA.

Witold Gadomski: Najwyraźniej negocjacyjna taktyka Trumpa, polegająca na stawianiu na wstępie wygórowanych żądań i grożeniu sankcjami, jest skuteczna #WojnaHandlowa #G20 @MiesiecznikBANK

We wszystkich  prognozach, dotyczących gospodarki światowej w roku 2019 podkreśla się ryzyko rozszerzenia praktyk protekcjonistycznych, na skutek polityki prezydenta USA Donalda Trumpa.Według ogłoszonego właśnie raportu Euler Hermes ryzyko to nie jest jednak znaczące. Analitycy tej globalnej firmy ubezpieczeniowej przewidują, że wzrost światowych obrotów handlowych wyniesie w 2019 roku o 3,6 % wobec 3,8 % w roku 2018. „Światowy handel towarami i usługami pozostał w tym roku stosunkowo odporny na protekcjonistyczną retorykę USA” – czytamy w raporcie.Potwierdzeniem tego może być osiągnięcie porozumienia w negocjacjach dotyczących wolnego handlu między USA, Kanadą i Meksykiem.  Nowy Północnoamerykański Układ o Wolnym Handlu (NAFTA) będzie nazywany USMCA, co jest skrótem trzech sygnatariuszy porozumienia. Kraje  podpisały umowę w piątek  30 listopada w Buenos Aires na początku szczytu grupy G-20. Umowa będzie musiała być ratyfikowana i nie wejdzie w życie przed 2020 rokiem.

6 istotnych zmian

USMCA wprowadza sześć istotnych zmian do NAFTA.- Co najmniej 30 % komponentów samochodów sprzedawanych do USA musi być produkowanych przez pracowników zarabiających co najmniej 16 USD za godzinę.-   Kanada musi otworzy swój rynek na amerykańskie produkty mleczne-  Meksykańskie ciężarówki muszą spełniać amerykańskie standardy bezpieczeństwa przed przekroczeniem granicy.- Nowa umowa zapewnia lepszą ochronę patentów i znaków towarowych.- Amerykańskie firmy farmaceutyczne mogą sprzedawać produkty w Kanadzie przez 10 lat, zanim wprowadzone tam zostaną lokalne, tańsze leki generyczne (dotychczas okres ten wynosił 8 lat)- Zmieniony został kontrowersyjny rozdział 11 porozumienia NAFTA, dotyczący ochrony zagranicznych inwestycji. Ale amerykańskie korporacje zachowują prawa chronione przez Konstytucję USA.

Lepsze warunki dla USA

Nowe porozumienie jest korzystniejsze dla USA niż poprzednie, ale po roku rokowań udało się osiągnąć kompromis, który pozostawia wolną strefę handlową. Najwyraźniej negocjacyjna taktyka Trumpa, polegająca na stawianiu na wstępie wygórowanych żądań i grożeniu sankcjami, jest  skuteczna. Trump, często krytykowany za „nieprzemyślane” wypowiedzi okazuje się politykiem przewidywalnym.

A porozumienie z Chinami?

Zapewne podobną taktykę stosuje wobec Chin, których część towarów eksportowych o wartości 250 mld USD już została obłożone cłami, a od przyszłego roku cła mają dotyczyć całego chińskiego eksportu. Na szczycie G-20 dojdzie do spotkania prezydenta Trumpa z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem. Trump będzie go w sobotę gościł na kolacji i jak się oczekuje, może być to przełomowy moment w negocjacjach handlowych między oboma krajami.
Udostępnij artykuł: