Trzeba się spieszyć z upadłością konsumencką. Od marca 2020 r. drastyczne zmiany

Finanse osobiste

Od marca drastycznie zmieni się prawo dotyczące upadłości konsumenckiej. Okres spłacania długów będzie wydłużony nawet do 7 lat. Wierzyciele będą w lepszej sytuacji.

Fot. stock.adobe.com/yingzaast

Od marca drastycznie zmieni się prawo dotyczące upadłości konsumenckiej. Okres spłacania długów będzie wydłużony nawet do 7 lat. Wierzyciele będą w lepszej sytuacji.

Upadłość konsumencką będzie mogła ogłosić każda osoba, nawet taka, która w sposób rażąco niedbały doprowadziła do swojej niewypłacalności #UpadłośćKonsumencka

W obecnym stanie prawnym upadłość konsumencka przebiega w dość prosty sposób, najważniejsze jest złożenie wniosku do sądu w sytuacji niewypłacalności.Jeżeli dłużnik przekona sąd, że popadł w długi nie do końca z własnej woli, to zazwyczaj sąd udziela mu ochrony przed wierzycielami w postaci ogłoszenia upadłości konsumenckiej.Czytaj także: Upadłość konsumencka – najważniejsze zmiany od 2020 roku >>>

Plan spłaty wierzycieli

- Postępowanie trwa trzy lata, a jedną z jego głównych faz jest przyjęcie planu spłaty wierzycieli. Ten plan określa jakie kwoty ma co miesiąc spłacać dłużnik. Po to, aby spłacił zwykle niewielką kwotę w porównaniu do wyjściowego zadłużenia – mówi Grzegorz Baran z kancelarii Baran&Pluta.

Gdy dłużnik wywiąże się z planu spłaty, sąd wydaje postanowienie o oddłużeniu całkowitym, czyli umarza wszystkie długi pozostałe już po tym planie spłaty.

Upadłość konsumencką będzie mogła ogłosić każda osoba

Od marca 2020 r. zmieniają się przepisy o upadłości konsumenckiej. Upadłość konsumencką będzie mogła ogłosić każda osoba, nawet taka, która w sposób rażąco niedbały doprowadziła do swojej niewypłacalności, czyli na przykład wzięła kredyt z przeświadczeniem, że nie będzie w stanie go spłacić, albo rolowała swoje długi biorąc kolejne kredyty.Czytaj także: Upadłość konsumencka: będzie można skorzystać z uproszczonej procedury >>>- Jednak zmiany są niekorzystne dla konsumentów ogłaszających upadłość ponieważ po nowelizacji ustawy czas realizowania planu spłaty może zostać wydłużony do 7 lat, a to najczęściej będzie oznaczać, że w lepszej sytuacji znajdą się wierzyciele – wyjaśnia mec. Grzegorz Baran.
Źródło: MarketNews24
Udostępnij artykuł: