Trzech króli wypadnie w listopadzie – druga aukcja Numis.Poland

Bez krawata / Finanse osobiste / Inwestycje alternatywne

Może nie królowie, ale trzej książęta gasnącej dynastii Piastów zaprezentują się na jednym krążku na sobotniej aukcji - nie bez przyczyny sprawdzamy, czy zasłużyli, żeby przezywać ich ceprami.

„akcya” Kolei Żelaznej Chabówka, fot. Numis.Poland

Może nie królowie, ale trzej książęta gasnącej dynastii Piastów zaprezentują się na jednym krążku na sobotniej aukcji - nie bez przyczyny sprawdzamy, czy zasłużyli, żeby przezywać ich ceprami.

#WeronikaA.Kosmala: Ostatni Piastowie z brzeskiego talara dzielą katalog m.in. z dawnymi akcjami, a wśród tych znalazła się „akcya” Kolei Żelaznej Chabówka-Zakopane #Numis.Poland

Trzy w jednym

Siedemnastowieczny brzeski talar licytowany będzie na drugiej już aukcji poznańskiego Numis.Poland 10 listopada, a inwestorzy skupieni na kosztach jednostkowych poczują powiew okazji: w cenie jednej pozycji w katalogu są aż trzy wizerunki legnickich książąt.Ponad 44-milimetrowej średnicy śląski talar wystawiony zostanie na aukcję z progiem 4 tys. zł i efektowną patyną, która rozłożyła się przy okazji na kilku burzliwych życiorysach. Moneta nazwana w katalogu „Trzej Bracia” prezentuje uzbrojonych Jerzego III, Ludwika IV Legnickiego i najmłodszego Chrystiana, któremu kolekcjonerskie obecnie numizmaty towarzyszyły nawet po śmierci.
Awers zabytkowej monety, na awersie 3 mężczyzn w strojach z XVII wieku

Brzeski talar, fot. Numis.Poland

Nawiązując cieplejsze relacje z Michałem Korybutem Wiśniowieckim, książę - opanowawszy w stosownym zakresie polski język - sam bezskutecznie ubiegał się o nadwiślańską koronę, jednak bez wsparcia szlachty, a może i bez kwalifikacji. Sportretowany na stemplu wśród braci Chrystian należeć miał raczej do wrażliwszych, a że przypadło mu żyć w niewątpliwie szorstkich czasach, poturbowały go zarówno szwedzkie wojska - biorąc w niewolę - jak i współuczestnik polowania, postrzeliwując w stopę.Nie zrealizowawszy planów objęcia polskiego tronu, książę odszedł ostatniego dnia marca 1672 r., spoczywając w złoconej trumnie i wianuszku gapiów, którym rozdano na tę okoliczność monety równie stosownie połyskujące złotem. W sobotę jego sylwetka zaprezentuje się na aukcji zachowana w bardzo ładnym stanie, mimo że talar wybity został w 1658 r., a więc 360 lat przed licytacją. 

Kolej na papiery

O ile połączenie prozy książęcego życia z góralskimi obelgami wydaje się wciąż zamglone, nie ulega wątpliwości, że oprócz monet na poznańską aukcję wystawione zostaną wiekowe banknoty i papiery wartościowe.Ostatni Piastowie z brzeskiego talara dzielą katalog m.in. z dawnymi akcjami, a wśród tych znalazła się i taka zamykająca w sobie góralsko-nizinne waśnie - „akcya” Kolei Żelaznej Chabówka-Zakopane na 400 koron, wystawiona została w 1898 r. w związku z kontrowersyjną inwestycją zrealizowaną w następnym roku.Zanim jeszcze wypoczynek u stóp Giewontu rozsławiały międzywojenne plakaty z zawodnikami na drewnianych nartach, kurort zdołał umocnić swoją pozycję, wymuszając w pewnym sensie połączenie kolejowe z Krakowem. Przeciwni komunikacji z Galicją byli natomiast miejscowi górale z wiosek, których sielskość zaburzyć miała ruszająca budowa - linią kierował inżynier Zepter, od którego nazwiska wykluć miało się podobno niepochlebne określenie ceper, służące okazywaniu nizinom wyższości nie tylko topograficznej.Licytowana od 800 zł akcja opisywana jest w katalogu jako rzadkość, a dla złagodzenia ostrego temperamentu bacy warto zaznaczyć: numer seryjny to 0909, a od emisji upłynęło okrągłe 120 lat.
Udostępnij artykuł: