Trzeci kwartał recesji w strefie euro

Raporty

Kondycja gospodarek europejskich w IV kwartale 2012 r. mocno rozczarowała. Nie chodzi tylko o to, że regres PKB był większy od oczekiwanego i wyniósł 0,6% w skali kwartału i 0,9% w ujęciu rocznym jeśli chodzi o kraje strefy euro. W całej Unii Europejskiej było to odpowiednio 0,6% i 0,5%. Tak słabych wyników nie notowano od 2009 r.

Kondycja gospodarek europejskich w IV kwartale 2012 r. mocno rozczarowała. Nie chodzi tylko o to, że regres PKB był większy od oczekiwanego i wyniósł 0,6% w skali kwartału i 0,9% w ujęciu rocznym jeśli chodzi o kraje strefy euro. W całej Unii Europejskiej było to odpowiednio 0,6% i 0,5%. Tak słabych wyników nie notowano od 2009 r.

Oznacza to zatem, że koniunktura gospodarcza na Starym Kontynencie wciąż jeszcze choćby się nie stabilizuje. Pogarsza się i to coraz szybciej. Największy spadek PKB odnotowano w Grecji (6% w skali roku) i Portugalii (3,8%). Natomiast w najlepszej kondycji były państwa bałtyckie. Łotwa rozwijała się w tempie 5,7%, Estonia 3,4%, a Litwa 3,1%. Dla strefy euro był to 3. kolejny kwartał recesji.

Reakcja rynków finansowych była natychmiastowa. Notowania akcji obsunęły się w Europie o około 1%, wyraźnie w dół poszło euro, które znalazło się na najniższym poziomie od blisko 3 tygodni. Zyskiwały natomiast najbezpieczniejsze obligacje skarbowe, na przykład niemieckie. To odbiło się na kondycji polskich rynków. WIG spadł do najniższego poziomu od 10 grudnia. Kurs koszyka walut złożonego po połowie z euro i dolara wyrównał tegoroczny szczyt na poziomie 3,65 zł. Pokonanie tej bariery będzie oznaczać zmianę średnioterminowej tendencji na rynku złotego i pozwalało oczekiwać dalszego osłabienia naszej waluty.

Słabe dane o PKB w Europie pokazują, jak trudno przezwyciężyć negatywne tendencje. Będzie to osłabiać nadzieje na szybkie ożywienie koniunktury gospodarczej, które stały za zwyżkami ryzykownych aktywów w poprzednich miesiącach.

HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:

Choć dane o PKB za IV kwartał to historia, stanowią potwierdzenie obaw, jak trudno przezwyciężyć negatywne trendy gospodarcze i podkopują nadzieje na rychłe ożywienie koniunktury.
Liczba wniosków o przejęcia domów od niesolidnych dłużników spadła w USA do najniższego poziomu od wiosny 2007 r.

Rynki nieruchomości

Po spadku o 28% w skali roku styczniowa liczba wniosków o przejęcia domów od niesolidnych dłużników spadła w styczniu do najniższego poziomu od kwietnia 2007 r. W skali miesiąca zniżka wyniosła 7%, do niecałych 150,9 tys. USD. Realty Track, zbierający te dane, zwraca uwagę, że na styczniowy wynik duży wpływ na styczniowy wynik miała zmiana prawa w najliczniejszym stanie, w Kalifornii. Tam spadek tego rodzaju wniosków wyniósł aż blisko dwie trzecie. Nowe prawo ułatwia życie tym, którzy pierwszy raz spóźniają się ze spłatą rat kredytowych. Malejąca liczba wniosków o przejęcia domów oznacza w perspektywie mniejszą podaż na rynku wtórnym. To dobra wiadomość zwłaszcza z punktu widzenia przyszłych cen domów, ale też jest to istotne z uwagi na potencjał wzrostu stawek czynszów za wynajem.

W Szwajcarii podniesiono wymogi kapitałowe dla banków związane z kredytami hipotecznymi. Ma to osłabić największy od 20 lat boom mieszkaniowy w tym kraju.

130217.hb.daily.01.250x182Od dewelopera

Spółka deweloperska EURO STYL zakończyła budowę Osiedla Nad Potokiem, które zlokalizowane jest w Gdańsku na terenie Zaborni. Wszystkie budynki posiadają już pozwolenia na użytkowanie i są gotowe do odbioru. Osiedle tworzy 17 domów w niewielkiej zabudowie szeregowej. Łącznie na jego terenie powstało 5 ciągów szeregów, tworzonych przez 3 oraz 4 segmenty. W ofercie znajdą się dwa typy budynków - typ A - z miejscami parkingowymi na zewnątrz budynku - i typ B - podpiwniczony, z dwustanowiskowym garażem. Powierzchnia użytkowa domów to ok. 140 - 147 m kw. Ceny lokali pozostających w ofercie kształtują się od 685 tys. do 852 tys. zł brutto.

Home Broker Daily, nr 772 (14.02.2103) - pobierz.

Zespół analiz
Home Broker

Udostępnij artykuł: