Trzy banki deklarują wstępne zainteresowanie rządowymi programami Czyste Powietrze i Mój Prąd

ESG / Gospodarka

Piotr Woźny, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wywiadzie dla portalu aleBank.pl zapowiedział rozszerzenie programów Czyste Powietrze i Mój Prąd o udział samorządów i sektora bankowego. Są już pierwsze reakcje banków.

Napis CO2 na niebie
Fot. stock.adobe.com/acinquantadue

Piotr Woźny, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wywiadzie dla portalu aleBank.pl zapowiedział rozszerzenie programów Czyste Powietrze i Mój Prąd o udział samorządów i sektora bankowego. Są już pierwsze reakcje banków.

#BankPekaoSA: Trwają prace nad przygotowaniem specjalnego programu dodatkowego wsparcia dla inwestycji proekologicznych #CzystePowietrze #MójPrąd #MinisterstwoŚrodowiska @BankPekaoSA @CreditAgricole @NFOSiGW @BOS__Bank

Piotr Woźny, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej  zaproponował, by oprócz stworzenia kredytów pomostowych banki udostępniały Funduszowi swoje platformy bankowości elektronicznej do składania wniosków o dotacje na realizację tych programów - Czyste Powietrze i Mój Prąd, podobnie jak przy programach Rodzina 500+ czy Dobry Start 300+. Zwiększyłoby to poważnie zasięg i powodzenie programów. 

Program Czyste Powietrze, program Mój Prąd

Przypomnijmy: rządowy program Czyste Powietrze, którego głównym wykonawcą jest NFOŚiGW, ma na celu ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery powstających z ogrzewania domów przestarzałymi piecami oraz niskiej jakości paliwami. Oferuje dofinansowanie wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe − na nowoczesne. Ponadto wsparcie zakupów energooszczędnych źródeł ciepła oraz przyspieszenie termomodernizacji budynków.O dotację, ale i o pożyczkę preferencyjną, mogą starać się właściciele jednorodzinnych domów i lokali hipotecznych, na razie tylko w oddziałach NFOŚiGW i WFOŚiGW. „Kowalski” może wystąpić o zwrot części poniesionych nakładów.NFOŚiGW szacuje, że świadomy konsument, korzystając z pieniędzy publicznych, w tym z ulgi w podatku dochodowym na termomodernizację, zmniejszy swoje obciążenie, koszty z tego tytułu o ok. 30 − 35 procent.Z kolei program Mój Prąd zawiera dotację na domowe instalacje fotowoltaiczne do 5 tys. złotych.

Oferty banków

Odnosząc się do propozycji NFOŚiGW związanych z szerszym udziałem sektora bankowego w realizacji programów Czyste Powietrze i Mój Prąd −  jesteśmy otwarci na współpracę w oczekiwanym przez Fundusz zakresie − poinformował nas BOŚ Bank.Bank przypomina, że w jego ofercie znajduje się promocyjna pożyczka wspierająca wymianę źródeł ciepła i termomodernizację w ramach rządowego programu Czyste Powietrze.Bank Ochrony Środowiska, w nawiązaniu do programów „Energia Plus” i „Mój Prąd”, wprowadził również promocje produktów kredytowych finansujących prosumenckie instalacje fotowoltaiczne, m.in. EKOKredyt PV.− Trwają prace nad przygotowaniem specjalnego programu dodatkowego wsparcia dla inwestycji proekologicznych – zapowiada z kolei Bank Pekao SA, który już udostępnia pożyczki, także na te cele.− Zaangażowania w realizację programu Czyste Powietrze czy Mój Prąd, dotychczas nie braliśmy pod uwagę − nie było takich pomysłów. Jeśli pojawią się konkretne propozycje, wówczas na pewno je rozważymy − taką odpowiedź dostaliśmy od Przemysława Przybylskiego, rzecznika prasowego Credit Agricole, banku, który podkreśla, że ekologię traktuje bardzo poważnie.
Źródło: aleBank.pl
Udostępnij artykuł: