Turcja tnie stopy procentowe, kurs liry spada do rekordowo niskiego poziomu

Gospodarka

Bank centralny Turcji (CTB) obniżył benchmarkową stopę repo o 200 pb do 16 proc. - poinformował bank w komunikacie. Kurs liry spadł do rekordowo niskiego poziomu wobec dolara po decyzji banku.

Turecka lira, flaga Turcji i strzałka w dół
Fot. stock.adobe.com/makaule

Bank centralny Turcji (CTB) obniżył benchmarkową stopę repo o 200 pb do 16 proc. - poinformował bank w komunikacie. Kurs liry spadł do rekordowo niskiego poziomu wobec dolara po decyzji banku.

Analitycy ankietowani przez agencję Bloomberg spodziewali się, że stopy proc. pójdą w dół o 50 pb.

Bank podał, że widzi ograniczone pole do dalszych obniżek stóp procentowych.

Turecka lira osłabia się względem dolara o 2,55 proc. do rekordowo niskiego poziomu 9,4551. Indeks giełdowy Borsa Istanbul 100 spada o 0,7 proc. po decyzji CTB, indeks bankowy na stambulskiej giełdzie idzie w dół o 1,8 proc.

Druga obniżka stóp za kadencji nowego prezesa CTB

To druga obniżka stóp proc. za kadencji nowego prezesa CTB. 23 września CTB obniżył główną stopę proc. o 100 pb do 18 proc.

Czytaj także: Turcja: pierwsza obniżka stóp procentowych za kadencji nowego prezesa banku centralnego >>>

20 marca prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zdymisjonował Naci Agbala, mianowanego na to stanowisko w XI 2020 r. Nowym prezesem został Sapah Kavcioglu.

Decyzja Erdogana była reakcją na wyższą od oczekiwań podwyżkę stóp procentowych na posiedzeniu 18 marca, gdy prezes Agbal podniósł benchmarkową stopę repo o 200 pb do 19 proc. wobec podwyżki o 100 pb oczekiwanej przez rynek. Na trzech ostatnich posiedzeniach 2020 roku CTB podniósł jednotygodniową stopę repo łącznie o 875 pb.

Podczas posiedzeń od lipca 2019 r. do maja 2020 r. CTB dziewięć razy z rzędu obniżył koszty kredytu, łącznie o 1.575 pb.

"Wszyscy wiedzą, że bank nie powinien obniżać stóp procentowych, tylko je podnosić. Studenci ekonomii będą przez lata uczyć się na przykładzie CTB dlaczego ważne jest, aby bank centralny był niezależny i nikt nie kwestionował jego wiarygodności" - powiedział Piotr Matys, starszy strateg walutowy w InTouch Capital.

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: