Ubezpieczenia szkolne – czy to wystarczająca ochrona dla naszych dzieci?

Aktualności

Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego powraca temat ubezpieczania dzieci. W Polsce przyjęło się, że o polisę uczniów dbają szkoły. Czy jednak oferowany zakres ubezpieczenia jest wystarczający? Czy warto dodatkowo ubezpieczyć dziecko?

Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego powraca temat ubezpieczania dzieci. W Polsce przyjęło się, że o polisę uczniów dbają szkoły. Czy jednak oferowany zakres ubezpieczenia jest wystarczający? Czy warto dodatkowo ubezpieczyć dziecko?

Jak wynika z danych MEN, wypadki w szkołach są dość częstym zjawiskiem. Dostępne za 2015 rok dane wskazują na aż 71 tys. takich zdarzeń. Najwięcej wypadków miało miejsce w szkołach podstawowych – 32 tys.* Uczniowie – szczególnie najmłodsi – są bardzo aktywni i żywiołowi. Wybór odpowiedniej polisy od następstw nieszczęśliwych wypadków dla dzieci i młodzieży może złagodzić skutki zdarzeń losowych, o które nie jest trudno podczas szkolnej przerwy, zajęć sportowych czy np. szkolnych wycieczek.

NNW nie jest obowiązkowe

Rodzice przyzwyczaili się już, że wraz z początkiem nowego roku szkolnego dostają informację z prośbą o wpłatę zazwyczaj kilkudziesięciu złotych na ubezpieczenie. Szkoły najczęściej decydują się na polisy grupowe NNW o najmniejszych sumach ubezpieczeń. Ubezpieczenie tego typu jest dobrowolne - szkoły nie mają bowiem obowiązku ubezpieczania uczniów.

Choć ubezpieczenia NNW są wartościowe i potrzebne, warto pamiętać, że tego typu polisa grupowa nie zrefunduje wszystkich uszczerbków na zdrowiu, jakie może ponieść nasze dziecko. Prawdopodobnie nie obejmie również kosztów leczenia czy dodatkowej rehabilitacji. Rozczarowanie rodziny poszkodowanego dziecka może spowodować również niska wartość odszkodowania z polisy od następstw nieszczęśliwych wypadków. Dlatego przed zapłaceniem za proponowane przez szkołę ubezpieczenie, warto zapoznać się z jego warunkami i zastanowić się nad wykupieniem dodatkowej polisy.

Ubezpieczmy dziecko dodatkowo

Wyposażenie dziecka w dodatkową, indywidualną polisę od następstw nieszczęśliwych wypadków z pewnością pomoże zabezpieczyć rodzinę przed finansowymi konsekwencjami zdarzeń losowych. W jaki jednak sposób należy wybrać najlepsze ubezpieczenie? – Ważne jest, aby dokładnie sprawdzić zakres polisy – powinniśmy wiedzieć, czy obejmuje ona ochroną tylko czas pobytu dziecka w szkole, czy działa przez całą dobę. Zwróćmy również uwagę na to, w jakich sytuacjach i w jakim terminie ubezpieczyciel gwarantuję wypłatę odszkodowania. Dowiedzmy się także, czy oferta uwzględnia wypadki związane z uprawianym przez nasze dziecko sportem oraz dodatkowe świadczenia assistance jak na przykład rehabilitację dziecka, domową wizytę lekarza lub indywidualne lekcje w domu – mówi Maciej Tomczak, ekspert Eurobanku ds. produktów ubezpieczeniowych.

Bardzo ważną częścią oferty ubezpieczyciela jest także tzw. kumulacja wypłaty świadczeń. Oznacza ona, że w razie wypadku, otrzymamy odszkodowanie za wszelkie szkody, jakie poniosło nasze dziecko. W przypadku braku tego zapisu, odszkodowanie zostanie wypłacone jedynie za najbardziej dotkliwą kontuzję poniesioną przez ucznia.

Porozmawiajmy z innymi rodzicami

Pamiętajmy również, że na ostateczny kształt polisy grupowej proponowanej uczniom przez szkołę wpływ mają również rodzice. Jeśli wydaje nam się, że oferta ubezpieczeniowa sugerowana przez szkołę jest niewystarczająca, nie wahajmy się wyrazić swoich wątpliwości czy zaproponować korzystniejsze rozwiązanie wspólnie z innymi rodzicami lub po prostu kupmy takie ubezpieczenie na własną rękę. Najważniejszą cechą dobrego ubezpieczenia nie jest jego niska cena, lecz odpowiedni zakres i uczciwe odszkodowanie, które zrekompensuje poniesioną szkodę oraz pomoże w rehabilitacji i powrocie do zdrowia.

*https://cie.men.gov.pl/index.php/dane-statystyczne/137.html

Udostępnij artykuł: