Ubezpieczenie od przymusowej kwarantanny po zagranicznych wakacjach niemożliwe?

Finanse osobiste

Rząd rozważa wprowadzenie obowiązkowej kwarantanny dla turystów powracających z zagranicznych wakacji. Powstaje więc pytanie czy można ubezpieczyć się od ryzyka zakażenia koronawirusem na urlopie i od ryzyka przymusowej kwarantanny?

Koronawirus COVID19 i wakacje
Fot. stock.adobe.com/Natalia Klenova

Rząd rozważa wprowadzenie obowiązkowej kwarantanny dla turystów powracających z zagranicznych wakacji. Powstaje więc pytanie czy można ubezpieczyć się od ryzyka zakażenia koronawirusem na urlopie i od ryzyka przymusowej kwarantanny?

#ArkadiuszWiśniewski: Warto, aby turysta przed wyjazdem sprawdził czy kraj do którego się wybiera pokrywa koszty kwarantanny, w ostatnim czasie m.in. Grecja, ogłosiła, że zapewni turystom zakwaterowanie w takiej sytuacji #Generali #Wakacje @PIU_org_pl

„Niewykluczone, że podobnie jak kilka innych krajów europejskich, będziemy musieli wrócić do kwarantanny, do stosowania zasady kwarantanny na 12 dni, czy dwa tygodnie, wobec osób, które wracają z niektórych państw. Zastanawiamy się nad państwami z południa Europy, w szczególności teraz analizujemy przypadek Hiszpanii, ponieważ tam tych przypadków koronawirusa jest dużo” – zapowiada premier Mateusz Morawiecki.

Decyzja w tej sprawie może zapaść w ciągu dwóch lub trzech tygodni – mówił  W środę rzecznik rządu Piotr Müller.

Ubezpieczenie od COVID-19 tak, od kwarantanny nie

-Już przed pandemią część dostępnych w Polsce ubezpieczeń turystycznych obejmowała skutki epidemii lub pandemii – powiedział  nam  Marcin Tarczyński, menedżer ds. komunikacji i analiz w Polskiej Izbie Ubezpieczeń o dodał:

-Obecnie część zakładów doprecyzowuje zapisy swoich OWU, umieszczając w nich np. definicje epidemii i pandemii. Warto pamiętać o tym, że w Polsce istnieją ubezpieczenia, które obejmą skutki COVID-19 i takie, które wyłączają ochronę w tym przypadku. Warto więc przed wyjazdem dopytać ubezpieczyciela, albo agenta o zakres produktu.

- Nie znamy produktu, który obejmowałby przymusową kwarantannę, jako że wchodzimy tu już w obszar decyzji administracyjnych konkretnych państw – podsumował przedstawiciel PIU

Ryzyko zarażenia COVID-19 w ubezpieczeniach wakacyjnych

W biurze prasowym PZU usłyszeliśmy następujący komentarz dotyczący ubezpieczeń zagranicznych wakacji:

- Najczęstszym pytaniem jakie słyszymy od naszych klientów jest to, czy mając ubezpieczenie turystyczne mogą liczyć na pomoc medyczną w razie zachorowania na COVID?

Z naszą polisą PZU Wojażer podróżując wakacyjnie za granicę, klient może liczyć na organizację i pokrycie kosztów leczenia w razie zachorowania COVID -19.

Taka ochrona zaszyta jest już w podstawowym wariancie polisy i nie wpływa na wielkość składki.

Nationale-Nedrelanden:

- Na ten moment w naszym portfolio nie ma ubezpieczenia od nieplanowanej kwarantanny. Mamy jednak świadomość, że pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 stanowi ogromne zagrożenie zdrowia i życia, dlatego w Nationale-Nederlanden dokładamy wszelkich starań, aby nasi klienci oraz ich bliscy mieli poczucie, że w tych trudnych chwilach otrzymają od nas pełne wsparcie.

Wkrótce planujemy wprowadzić do naszej oferty kolejne modyfikacje odpowiadające na bieżące potrzeby klientów – powiedziała nam Małgorzata Zgudka, menadżer ds. produktów w Nationale-Nederlanden

WARTA:

- Z tygodnia na tydzień widzimy coraz większe zainteresowanie w obszarze produktów turystycznych. W ostatnich tygodniach na zakup naszej polisy turystycznej zdecydowało się 3 razy więcej klientów niż w połowie czerwca. I ten trend się utrzymuje. Najbardziej rośnie liczba sprzedanych polis w związku z wyjazdem do Chorwacji, a także Włoch, Hiszpanii, Grecji, Słowacji, Czech, Austrii, Bułgarii. – poinformował aleBanlk.pl Dawid Korszeń, rzecznik prasowy Warty i dodał:

- Ubezpieczenie turystyczne Warty pokryje koszty leczenia w razie zachorowania na koronawirusa podczas podróży zagranicznej bez względu na to czy pandemia została ogłoszona czy nie. Będzie ono traktowane jako nagłe zachorowanie za granicą, a więc ubezpieczony może liczyć na pomoc medyczną do wysokości sumy ubezpieczenia kosztów leczenia, czyli nawet do 1 mln zł.

Generali:

- Klienci zwracają uwagę na to, by ubezpieczenie - przede wszystkim kosztów leczenia obejmowało swoim zakresem zachorowanie na Covid-19. Generali rozszerzyło zakres ubezpieczenia turystycznego właśnie o zachorowania na COVID-19 już 2 kwietnia, w szczycie pandemii – powiedział nam Arkadiusz Wiśniewski, członek Zarządu Generali TU SA.

Dodał, że od połowy czerwca, od kiedy zwiększa się liczba wyjazdów, najchętniej wybieraną przez klientów sumą ubezpieczenia w przypadku kosztów leczenia jest 500 tysięcy złotych.

Jak zauważył nie ma na rynku produktu, który obejmowałby nieplanowaną kwarantannę. Ubezpieczenie turystyczne zwykle obejmuje koszty leczenia, ubezpieczenie od następstw nagłych wypadków i usługi assistance. Kwarantanna nie jest w zakresie żadnego z tych ubezpieczeń.

- Warto, aby turysta przed wyjazdem sprawdził czy kraj do którego się wybiera pokrywa koszty kwarantanny. W ostatnim czasie m.in. Grecja, ogłosiła, że zapewni turystom zakwaterowanie w takiej sytuacji – doradza Arkadiusz Wiśniewski.

AVIVA :

Proponuje ubezpieczenie turystyczne na podróże po Europie i krajach basenu Morza Śródziemnego, trwające do 21 dni, bez wyłączenia epidemii. Oznacza to, że również w razie zachorowania na Covid-19 „działa” ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą i pakiet assistance. 

Wyjeżdżając do krajów UE oraz do Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Norwegii, Islandii i Lichtensteinu warto mieć ze sobą również kartę EKUZ. Otrzymuje się ją bezpłatnie po złożeniu wniosku do Narodowego Funduszu Zdrowia. Dzięki karcie EKUZ, korzystając z opieki medycznej za granicą jest się traktowanym jak obywatel danego kraju. Oznacza to, że w wielu sytuacjach trzeba dodatkowo płacić, i wtedy pomocne jest ubezpieczenie turystyczne - doradzają eksperci AVIVY.

Źródło: aleBank.pl
Udostępnij artykuł: