Ubezpieczyciele nadążają za hulajnogami

Finanse osobiste

Na rynku pojawiło się pierwsze ubezpieczenie specjalnie dla ekocyklistów. Link4, który je wprowadził, dobrze wyczuł moment, gdyż w ostatnich dniach głośno było o dwóch poważnych szkodach spowodowanych przez użytkowników hulajnóg.

Mężczyzna jadący przez miasto na hulajnodze
Mężczyzna jadący przez miasto na hulajnodze Fot. stock.adobe.com/goodluz

Na rynku pojawiło się pierwsze ubezpieczenie specjalnie dla ekocyklistów. Link4, który je wprowadził, dobrze wyczuł moment, gdyż w ostatnich dniach głośno było o dwóch poważnych szkodach spowodowanych przez użytkowników hulajnóg.

Dziecko jadące na hulajnodze uszkodziło samochód, a uszkodzenia okazały się na tyle poważne, że warsztat wycenił je na 22 tys. zł. @PIU_org_pl

Hulajnogi czy rowery elektryczne mogą osiągać duże prędkości, a skutki najechania nimi na inną osobę albo na samochód mogą być dotkliwe dla portfela.Wprawdzie polisa OC w życiu prywatnym zwykle wystarczy do tego, żeby naprawę szkody wziął na siebie ubezpieczyciel, ale czasem ogólnych warunkach ubezpieczenia można znaleźć wyłączenia odpowiedzialności oraz definicje zdarzeń sformułowane w taki sposób, że odpowiedzialność towarzystwa za zdarzenia spowodowane przez użytkowników hulajnóg czy rowerów elektrycznych nie jest wcale oczywista.

Nowy produkt

Problem wyczuł Link4, który wyszedł z ofertą polisy OC dla ekocyklistów, czyli dla wszystkich, którzy poruszają się zwykłym rowerem, hulajnogą lub deskorolką, a także ich elektrycznymi odpowiednikami, czyli urządzeniami transportu osobistego (UTO). – Właściciele aut mają świadomość posiadania polisy ubezpieczeniowej, więc mamy nadzieję, że tych, którzy korzystają także z rowerów lub hulajnóg, przekonamy do naszej nowej oferty – tłumaczy Katarzyna Wojdyła, członek zarządu Link4.OC dla ekocyklistów to ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone osobie trzeciej w związku z użytkowaniem urządzeń transportu osobistego (czyli jedno- lub wielośladowy środek przeznaczony do transportu lądowego osób, napędzany za pomocą silnika elektrycznego, konstrukcyjnie ograniczającego prędkość jazdy do 25km/h), a także w związku z użytkowaniem „zwykłych” rowerów, hulajnóg czy deskorolek. Polisa obejmuje szkody powstałe na terenie Europy.Minusem jest to, że oferta skierowana jest tylko do kierowców. Z oferty mogą skorzystać klienci, którzy zdecydują się na zakup ubezpieczenia komunikacyjnego OC lub autocasco w Link4. Cena to jedynie 25 zł na cały rok przy sumie gwarancyjnej w wysokości 25 tys. zł.

Łatwo o szkodę

Link4 wystartował z nową ofertę w czasie, gdy doszło do głośnych zdarzeń z udziałem hulajnóg.W w Krakowie poruszający się na hulajnodze elektrycznej Brytyjczyk wjechał w czterolatka, który spacerował z rodzicami po krakowskich Plantach. Dziecko zostało ciężko ranne. Sprawca – o ile okaże się winny, a prawdopodobnie tak będzie - musi liczyć się z koniecznością zwrotu kosztów leczenia i rehabilitacji oraz wypłatą zadośćuczynienia za doznaną krzywdę.O zdarzeniu z udziałem hulajnogi pisał też na Twitterze jeden z prawników. Trafiła do niego sprawa, w której dziecko jadące na hulajnodze uszkodziło samochód, a uszkodzenia okazały się na tyle poważne, że warsztat wycenił je na 22 tys. zł.
Źródło: aleBank.pl
Udostępnij artykuł: