Ubezpieczyciele wypłacili poszkodowanym i klientom 39,8 mld zł w 2017 roku

Finanse osobiste

Polscy ubezpieczyciele wypłacili poszkodowanym i klientom 39,8 mld zł odszkodowań i świadczeń w 2017 r., tj. o 8,6% więcej niż rok wcześniej, podała Polska Izba Ubezpieczeń.

Fot. Pixabay.com

Polscy ubezpieczyciele wypłacili poszkodowanym i klientom 39,8 mld zł odszkodowań i świadczeń w 2017 r., tj. o 8,6% więcej niż rok wcześniej, podała Polska Izba Ubezpieczeń.

#PIU: polscy #ubezpieczyciele wypłacili poszkodowanym i klientom 39,8 mld zł odszkodowań i świadczeń w 2017 r., o 8,6% więcej niż rok wcześniej #ubezpieczenia #odszkodowania @PIU_org_pl

Z OC komunikacyjnego wypłacono 8,6 mld zł, czyli o 7,2% więcej niż rok wcześniej, z autocasco wypłacono 4,5 mld zł, tj. o 7,3% więcej, niż rok wcześniej, podano w komunikacie."Dynamika wypłat odszkodowań nieco wyhamowała, aczkolwiek nadal widać wyraźnie, że do poszkodowanych w wypadkach drogowych i ich rodzin trafia coraz więcej pieniędzy. Mimo tego, od początku 2017 r. rynek OC pozostaje rentowny i udaje się zachować na nim równowagę" - skomentował prezes PIU J. Grzegorz Prądzyński, cytowany w komunikacie.

Wzrost odszkodowań za skutki żywiołów

PIU zwróciło też uwagę na wzrost odszkodowań za skutki żywiołów w ub.r. - o 29% do 1,7 mld zł. To przede wszystkim efekt wypłat odszkodowań dla ofiar żywiołów z drugiej połowy 2017 r."Zgodnie z danymi PIU, w Polsce ubezpieczonych jest około 60% mieszkań i domów. Dzięki raportowi "Jak ubezpieczenia zmieniają Polskę i Polaków" wiemy także, że w Polsce ubezpiecza się mienie firm na kwotę 1,8 bln zł, co stanowi ok. 60% całego ich majątku. Dużą część skutków żywiołów można więc naprawić dzięki ochronie ubezpieczeniowej" - wyjaśnił wiceprezes Andrzej Maciążek, także cytowany w komunikacie.

Ogółem składka w dziale II (ubezpieczenia majątkowe i osobowe) wzrosła w ub.r. o 17,98% r/r do 37,79 mld zł, a łączna suma odszkodowań i świadczeń zwiększyła się o 5,95% r/r do 19,49 mld zł.Z kolei wartość świadczeń z tytułu ubezpieczeń na życie (dział I) wyniosła w ub.r. niecałe 20,35 mld zł (wzrost o 11,32% r/r.), zaś wartość składki z tytułu ubezpieczeń na życie wyniosła 24,56 mld zł (wzrost o 3%)."Zarówno wzrost składki, jak i wzrost świadczeń dotyczy przede wszystkim ubezpieczeń o charakterze oszczędnościowym i inwestycyjnym" - skomentował Prądzyński.Należny od polskich ubezpieczycieli podatek dochodowy za 2017 r. wyniósł 1,2 mld zł, a podatek od aktywów - ok. 600 mln zł, podała także Izba.

Źródło: ISBnews

Udostępnij artykuł: