Ubezpieczyciele wypłacili poszkodowanym ponad 10 mld zł w I kw. 2021 r.

Z rynku

Zysk netto ubezpieczycieli w I kwartale 2021 r. wyniósł 1,1 mld zł, czyli był o 7,6 proc. większy niż przed rokiem - podała w czwartek Polska Izba Ubezpieczeń.

mężczyzna ze złamaną ręką i agent ubezpieczeniowy
Fot. stock.adobe.com/LIGHTFIELD STUDIOS

Zysk netto ubezpieczycieli w I kwartale 2021 r. wyniósł 1,1 mld zł, czyli był o 7,6 proc. większy niż przed rokiem - podała w czwartek Polska Izba Ubezpieczeń.

W I kwartale 2021 r. Polacy otrzymali 10,2 mld zł odszkodowań i świadczeń ubezpieczeniowych. PIU podało, że w największym stopniu wzrosły wypłaty z tytułu ochronnych ubezpieczeń na życie.

Oprócz wzrostu świadczeń, w ubezpieczeniach na życie rośnie też składka, co wskazuje na zwiększone zainteresowanie tymi produktami.

"Składka z ubezpieczeń ochronnych wyniosła 2,2 mld zł, o 8,6 proc. więcej niż przed rokiem. Wzrost sprzedaży widać także w ubezpieczeniach wypadkowych i chorobowych. Większym zainteresowaniem cieszyły się także polisy o charakterze oszczędnościowym i inwestycyjnym. Polacy przeznaczyli na nie 1,6 mld zł, o 6 proc. więcej niż przed rokiem" - napisano w komunikacie.

W ubezpieczeniach majątkowych największą część odszkodowań stanowiły ubezpieczenia komunikacyjne

Odszkodowania i świadczenia z obowiązkowego OC posiadaczy pojazdów wyniosły 2,4 mld zł i były o 5,4 proc. mniejsze niż przed rokiem. Z kolei odszkodowania z autocasco wyniosły 1,4 mld zł, o 2,4 proc. mniej niż przed rokiem.

Średnia składka za obowiązkowe ubezpieczenie OC wyniosła w I kwartale 2021 r. 496 zł, o 11,6 proc. mniej niż rok wcześniej. Jednocześnie wzrosła średnia szkoda - jej koszt wyniósł 8.035 zł, o 11,3 proc. więcej niż przed rokiem.

Czytaj także: Ubezpieczyciele wypłacili poszkodowanym prawie 40 mld zł, Polska Izba Ubezpieczeń podsumowała rok 2020 >>>

PIU podało, że pierwsze trzy miesiące 2021 roku nie przyniosły poważniejszych strat, jeśli chodzi o szkody związane z pogodą. Odszkodowania związane z żywiołami oraz pozostałymi szkodami rzeczowymi wyniosły 651 mln zł, o 1,5 proc. mniej niż rok temu.

Czytaj także: Skutki zmian klimatycznych nie ominą sektora ubezpieczeniowego >>>

Łącznie na ubezpieczenia przeznaczono 17,6 mld zł, o 5,3 proc. więcej niż rok wcześniej. 

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: