UE zapowiada nowy pakiet sankcji: „okaleczą” rosyjski rynek finansowy; chodzi o SWIFT i bank centralny Rosji

Gospodarka

Pewna grupa rosyjskich banków zostanie wyłączona z systemu SWIFT, a około połowa rezerw finansowych rosyjskiego banku centralnego zostanie zamrożona - ogłosił w niedzielę szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

SWIFT na tle flagi Rosji
Fot. stock.adobe.com/M-SUR

Pewna grupa rosyjskich banków zostanie wyłączona z systemu SWIFT, a około połowa rezerw finansowych rosyjskiego banku centralnego zostanie zamrożona - ogłosił w niedzielę szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

Szef unijnej dyplomacji poinformował w niedzielę na konferencji prasowej, że UE "rozszerza grupę podmiotów i osób, które zostaną objęte pakietem sankcji".

Podał, że pełna lista zostanie opublikowana w poniedziałek.

"Lista obejmuje oligarchów i biznesmenów rosyjskich. Oznacza ogromny wpływ gospodarczy i bardzo poważne skutki dla tych kluczowych postaci w Rosji, które zajmują najbardziej eksponowane stanowiska, osoby, które zajmują się propagandą i są z kręgów wojskowych" - powiedział Borrell.

Czytaj także: Niemcy wszystkim rosyjskim bankom wyłączą system SWIFT >>>

Borrell dodał, że UE zdecydowała się przyjąć pakiet środków, które "realnie, efektywnie okaleczą rosyjski rynek finansowy".

Pewna grupa rosyjskich banków zostanie wyłączona z systemu SWIFT.

- oświadczył.

"Od dawna o tym rozmawiamy, prasa pytała o to od wielu dni. Mówiliśmy o tym w czasie Rady Europejskiej, wówczas nie uzyskaliśmy konsensusu, ale kontynuowaliśmy prace, wszystkie opcje były otwarte. Rozmawialiśmy ze wszystkimi państwami, bo tego typu działania trzeba podejmować w koordynacji z innymi państwami. Nie można wprowadzać takich ograniczeń samotnie. W tym momencie zapadła decyzja, aby pewną grupę rosyjskich banków wykluczyć z systemu SWIFT" - mówił.

Czytaj także: Szefowa KE o odcięciu Rosji od SWIFT i sparaliżowaniu aktywów rosyjskiego banku centralnego >>>

Zapowiedział też podjęcie innych działań, "które sparaliżują działanie rosyjskiego banku centralnego".

Około połowy rezerw finansowych rosyjskiego banku centralnego będzie zamrożonych.

- wskazał.

Więcej najnowszych wiadomości na temat agresji Rosji na Ukrainę >>>

Ocenił, że będzie to miało "bardzo poważny wpływ na system finansowy w Rosji".

Zaznaczył, że jest to robione w koordynacji z partnerami z całego świata.

Rosja będzie musiała zapłacić bardzo wysoką cenę za inwazję na Ukrainę.

- podkreślił.

UE chce zablokować środki i majątek elity putinowskiej

Poinformował, że UE "chce także zablokować środki i majątek elity putinowskiej, osób, które korzystają na funkcjonowaniu tego reżimu".

Przypomniał także, że podjęta została decyzja o zamknięciu europejskiej przestrzeni powietrznej dla samolotów rosyjskich.

"Tak więc żaden rosyjski samolot nie będzie mógł lądować ani startować z terytorium Unii Europejskiej" - powiedział.

Bank Millennium: wyłączenia niektórych banków ze SWIFT i zamrożenie aktywów banku centralnego znacząco wpłyną na gospodarkę Rosji

Propozycja wyłączenia niektórych banków z systemu SWIFT i zamrożenie aktywów banku centralnego znacząco wpłyną na gospodarkę Rosji - oceniają ekonomiści Banku Millennium. Realizacja unijnych planów będzie destabilizowała system finansowy Rosji, utrudni pozyskanie kapitału i wymianę handlową, będzie stanowić zachętę do wycofania się zagranicznych firm z rynku i będzie przyczyniała się do izolacji rosyjskiej gospodarki.

Propozycja wyłączenia niektórych banków z systemu SWIFT i zamrożenie aktywów banku centralnego znacząco wpłyną na gospodarkę Rosji.

"Warto zaznaczyć, że w 2012 r. podobne sankcje zostały nałożone na Iran, aby ograniczyć możliwości finansowania programu nuklearnego, co spowodowało spadek o połowę eksportu ropy naftowej i silne zmniejszenie się wymiany handlowej innych towarów i usług. Realizacja unijnych planów będzie destabilizowała system finansowy Rosji, utrudni pozyskanie kapitału i wymianę handlową, będzie stanowić zachętę do wycofania się zagranicznych firm z rynku i będzie przyczyniała się do izolacji rosyjskiej gospodarki" - napisano w porannym raporcie Millennium.

"Ze względu na bezprecedensową od 30 lat skalę agresji militarnej w Europie działania te są konieczne i warte poniesienia nieuniknionych kosztów, związanych z negatywnym wpływem sankcji na globalne rynki w tym surowcowe, a także na przedsiębiorstwa zachodnie działające w Rosji oraz brak realizacji zobowiązań przez banki rosyjskie, w tym bank centralny. Niemniej w takich warunkach gospodarka Rosji będzie kierowała się w kierunku silnej recesji, co zwiększa szanse na deeskalację działań militarnych i wycofanie się wojsk z terytorium Ukrainy" - dodano.

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: