Ugody banków z frankowiczami: Ministerstwo Finansów planuje na trzy lata przedłużyć zaniechanie poboru PIT od dochodów związanych z kredytem hipotecznym

Kredyty / Nieruchomości

Ministerstwo Finansów planuje przedłużyć na 3 lata zaniechanie poboru PIT od dochodów związanych z kredytem hipotecznym - podano w wykazie prac resortu.

Domek na pieniądzach
Fot. stock.adobe.com/studio v-zwoelf

Ministerstwo Finansów planuje przedłużyć na 3 lata zaniechanie poboru PIT od dochodów związanych z kredytem hipotecznym - podano w wykazie prac resortu.

"Projektowane rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 27 marca 2020 r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od niektórych dochodów (przychodów) w związku z kredytem hipotecznym udzielonym na cele mieszkaniowe. Proponowany projekt rozporządzenia zawiera propozycję przedłużenia zaniechania poboru, w następnych 3 latach, podatku dochodowego od osób fizycznych i podatku dochodowego od osób prawnych, przy spełnieniu określonych warunków" - napisał resort.

Rozporządzenie będzie stanowiło istotną zachętę do zawierania - przez instytucje finansowe i kredytobiorców - ugód w celu restrukturyzacji tzw. kredytów frankowych.

- dodał MF.

Co zawiera projekt rozporządzenia?

Projekt rozporządzenia zawiera propozycję zaniechania poboru w następnych 3 latach podatku dochodowego od dochodów (przychodów) osób fizycznych z tytułu:

- wierzytelności umorzonych osobie fizycznej z tytułu kredytów mieszkaniowych;

- świadczeń otrzymanych przez osobę fizyczną z tytułu kredytu mieszkaniowego, w związku z ujemnym oprocentowaniem

Ponadto zawiera zaniechanie poboru podatku dochodowego od osób prawnych od kredytodawców, od dochodów odpowiadających równowartości umorzonych wierzytelności z tytułu kredytów, od tej części kapitału, od której następuje zaniechanie poboru podatku dochodowego od osób fizycznych.

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: