UKNF chce, by banki i ubezpieczyciele konserwatywnie podchodziły do wypłaty zmiennej części wynagrodzenia

Z rynku

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego oczekuje, że przewidziana do wypłaty przez banki oraz zakłady ubezpieczeń zmienna część wynagrodzenia będzie ustalana na poziomie konserwatywnym - poinformował urząd w komunikacie.

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) - Logo
Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) - Logo (źródło: KNF)

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego oczekuje, że przewidziana do wypłaty przez banki oraz zakłady ubezpieczeń zmienna część wynagrodzenia będzie ustalana na poziomie konserwatywnym - poinformował urząd w komunikacie.

.@uknf oczekuje, że przewidziana do wypłaty przez #banki oraz #ZakładyUbezpieczeń zmienna część wynagrodzenia będzie ustalana na poziomie konserwatywnym #KNF

"Organ nadzoru ponownie podkreśla znaczenie utrzymania przez banki oraz zakłady ubezpieczeń solidnej bazy kapitałowej w celu zapewnienia możliwości skutecznego reagowania na gospodarcze skutki pandemii COVID-19. Dlatego organ nadzoru oczekuje, że banki oraz zakłady ubezpieczeń dokonają przeglądu polityk oraz praktyk w zakresie wynagrodzeń i nagród z punktu widzenia ostrożnego zarządzania kapitałem i ograniczenia działań mogących skutkować osłabieniem bazy kapitałowej" - napisano w komunikacie.

Czytaj także: Moody’s spodziewa się pierwszej od 29 lat recesji w Polsce, ale perspektywa dla systemu bankowego pozostaje stabilna >>>

"W przypadku banków jest to szczególnie istotne w kontekście wykorzystania kapitału uwolnionego w wyniku uchylenia bufora ryzyka systemowego, które miało na celu zapobieżenie spadkowi dostępności kredytu dla gospodarki" - dodano.

Według UKNF istotna część wynagrodzenia zmiennego mogłaby zostać odroczona na okres dłuższy od pierwotnie zakładanego. Ponadto, większa od planowanej część wynagrodzenia zmiennego mogłaby, w opinii UKNF, zostać wypłacona w instrumentach kapitałowych.

Zobacz więcej najnowszych wiadomości o pandemii koronawirusa >>>

"Analogicznie, w odniesieniu do wypłaty odroczonego składnika wynagrodzenia przyznanego w latach poprzednich, który zgodnie z prawem stał się obecnie wymagalny, organ nadzoru oczekuje, że banki i zakłady ubezpieczeń rozważą możliwość dalszego jego odroczenia (wydłużenia okresu odroczenia), jak również wypłaty istotnej jego części w formie instrumentów kapitałowych" - napisano w komunikacie.

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: