Ukraińcy już nie tylko do pracy na budowie czy sprzątania. Coraz częściej pracują jako nauczyciele czy pielęgniarze

Mój plan emerytalny

Polacy coraz częściej poszukują wśród Ukraińców nauczycieli, pielęgniarek czy opiekunów osób starszych, wskazują eksperci Personnel Service. Szczególnie w tej ostatniej kategorii można założyć, że trend zatrudniania Ukraińców będzie zdecydowanie rosnący ze względu na sytuację demograficzną w Polsce.

Młoda lekarka
Fot Pixabay.com

Polacy coraz częściej poszukują wśród Ukraińców nauczycieli, pielęgniarek czy opiekunów osób starszych, wskazują eksperci Personnel Service. Szczególnie w tej ostatniej kategorii można założyć, że trend zatrudniania Ukraińców będzie zdecydowanie rosnący ze względu na sytuację demograficzną w Polsce.

Krzysztof #Inglot z #PersonnelService: coraz częściej poszukujemy wśród Ukraińców nauczycieli, pielęgniarek czy opiekunów osób starszych #Ukraińcy #praca

Z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podsumowujących 2017 rok wynika, że w opiece zdrowotnej i pomocy społecznej wzrost zatrudniania pracowników z Ukrainy r/r wyniósł 114%. Więcej obywateli Ukrainy znajdziemy też w szkołach (20% wzrost r/r) oraz w kulturze (wzrost o 37%)."Przyzwyczailiśmy się do tego, że pracownicy z Ukrainy wypełniają luki kadrowe w takich sektorach rynku jak przemysł, produkcja czy budownictwo. To oczywiście nadal aktualne, coraz częściej jednak poszukujemy wśród Ukraińców nauczycieli, pielęgniarek czy opiekunów osób starszych. I szczególnie w tej ostatniej kategorii możemy założyć, że trend zatrudniania Ukraińców będzie zdecydowanie rosnący. Opieka zdrowotna nad osobami starszymi to ze względu na trendy demograficzne wzrostowy segment rynku" – powiedział prezes Personnel Service Krzysztof Inglot, cytowany w komunikacie.

Największy wzrost w opiece zdrowotnej i pomocy społecznej

W porównaniu rok do roku największy wzrost zapotrzebowania na pracowników z Ukrainy odnotowano w opiece zdrowotnej i pomocy społecznej – liczba oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy obywatelom tego kraju wzrosła o 114%, z niecałych 1 724 osób w 2016 r. do 3 690 w 2017 r.. W działalności związanej z kulturą, rozrywką i rekreacją wzrost wyniósł 37% – z 2 037 w 2016 r. do prawie 2 792 osób w 2017 r. Natomiast w edukacji pracuje o 20% Ukraińców więcej niż rok wcześniej (1 711 w 2016 r. wobec 2 059 w 2017 r.). Warto jednak pamiętać, że pracodawcy ze wskazanych branż składają łącznie zaledwie 0,6% wszystkich oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy obywatelom Ukrainy, podano także."Z zestawienia Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że w 2017 r. prawie połowę oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy Ukraińcom złożyły agencje zatrudnienia. Następnie o Ukraińców starali się przedsiębiorcy z branż rolniczej, przetwórstwa przemysłowego i budownictwa. Jednak to nie w tych sektorach rynku widać największe wzrosty, a właśnie m.in. w opiece zdrowotnej. To wskazuje na pewną zmianę, która się dokonuje. Po pracowników z Ukrainy coraz częściej będziemy sięgać nie tylko na stanowiska niższego szczebla, ale też w branżach przyszłościowych związanych właśnie z opieką nad osobami starszymi czy edukacją najmłodszych pokoleń" – dodał Inglot.

Spadek zainteresowania pracownikami z Ukrainy widać w segmencie gospodarstw domowych. W tej branży zatrudnia się o 29% obywateli zza wschodniej granicy mniej niż rok wcześniej. Jak wskazują eksperci Personnel Service, bezpośrednim powodem takiego stanu rzeczy jest wyrównanie się poziomu wynagrodzeń Polaków i Ukraińców. W takiej sytuacji wiele rodzin skłania się ku zatrudnieniu osoby z Polski ze względu na brak bariery językowej, podsumowano.

Źródło: ISBnews

Udostępnij artykuł: