Ukraińcy siłą napędową polskich nieruchomości?

Nieruchomości

Fot. Pixabay

Mieszkania w Polsce kupują nie tylko krajowi inwestorzy, ale też obywatele innych państw, między innymi Niemcy czy Brytyjczycy, przeważają jednak Ukraińcy.

Kraków przyciąga głównie młodych Ukraińców, zarówno pod względem dostępności miejsc pracy, jak i możliwości podjęcia studiów na licznych uczelniach akademickich.

Według danych GUS deweloperzy w 2016 roku wprowadzili na rynek ponad 79 tys. lokali. Jak podaje MSWiA, cudzoziemcy kupili spośród nich aż 4,8 tys. To głównie Ukraińcy, nabywający około 64 tys. mkw. powierzchni, a więc o 28,5 tys. więcej niż w 2015 roku. Tym samym zdetronizowali Niemców, którzy w 2016 roku kupili 43 tys. mkw., a także obywateli Wielkiej Brytanii nabywających 18 tys. mkw.

Polskimi nieruchomościami interesują się także Austriacy, Szwajcarzy, Francuzi, Skandynawowie, a także inwestorzy pochodzący z takich państw jak m.in. Etiopia, Liban, Sri Lanka, Nigeria, Hongkong czy Madagaskar.

Numerem jeden Warszawa i Kraków

Jak podaje MSWiA, najwięcej lokali mieszkalnych i użytkowych cudzoziemcy kupili w województwie mazowieckim – 293,7 tys. mkw oraz małopolskim – 99,2 tys. mkw. Na trzecim miejscu uplasowało się województwo dolnośląskie – 57,2 tys. mkw., a za nim województwo łódzkie i pomorskie – 42,5 tys. mkw.

Spośród dużych aglomeracji zdecydowanymi przodownikami są Warszawa i Kraków. W stolicy cudzoziemcy nabyli 1963 lokale o łącznej powierzchni 276 tys. mkw., a w Krakowie 1016 lokali o powierzchni 94 tys. mkw.

– Polska staje się coraz bardziej atrakcyjna pod względem inwestycyjnym, dlatego największym powodzeniem cieszą się zwłaszcza mieszkania w dużych aglomeracjach, kupowane głównie pod wynajem. Na użytek własny inwestorzy zagraniczni nabywają przeważnie apartamenty premium zlokalizowane nad Bałtykiem – twierdzi Grzegorz Woźniak ze spółki Quelle Locum. – Poza tym mieszkania o podwyższonym standardzie są w Polsce wciąż dużo tańsze niż na zachodzie Europy, a pod względem wizualnym mogą z nimi śmiało konkurować – dodaje.

Ukraińcy napędzają sprzedaż

Z danych MSWiA wynika, że obywatele Ukrainy upodobali sobie zwłaszcza miasto Kraka. W 2016 roku nabyli tu 250 lokali mieszkalnych i 137 lokali użytkowych. Porównując te dane z poprzednimi latami, widać znaczną tendencję wzrostową. W 2015 roku zakupili 118 mieszkań, a w 2014 – 97 lokali.

Kraków przyciąga głównie młodych Ukraińców, zarówno pod względem dostępności miejsc pracy, jak i możliwości podjęcia studiów na licznych uczelniach akademickich. Często rodziny, które przyjeżdżają tu w celach zarobkowych, postanawiają osiąść na stałe i zaczynają rozglądać się za odpowiednim dla nich lokalem na własność. Studentom zaś mieszkania kupują przeważnie rodzice.

– Do Krakowa przyjeżdża coraz więcej zamożnych obywateli Ukrainy, którym z powodu konfliktu w ich kraju, u nas żyje się po prostu lepiej. Są to osoby, które chcą gdzieś zainwestować swój kapitał, dlatego wybierają lokale mieszkalne, na których zakup nie jest wymagane pozwolenie – zwraca uwagę Grzegorz Woźniak.

Polska jest krajem coraz bardziej atrakcyjnym dla obcokrajowców, którzy doceniają zarówno walory turystyczne naszego kraju, jak i potencjał inwestycyjny. Na korzyść przemawiają ceny lokali mieszkalnych, które są znacznie niższe niż np. w Wielkiej Brytanii czy Niemczech. Najsilniejszą grupą napędzającą rynek są nasi wschodni sąsiedzi, którzy kupują mieszkania głównie za gotówkę. W najbliższych latach sytuacja ta z pewnością nie ulegnie zmianie, a wręcz przeciwnie; rynek polskich nieruchomości będzie zasilało coraz więcej zagranicznych inwestorów.

Źródło: Quelle Locum