Ukraińska historia kredytowa ułatwi uzyskanie kredytu w Polsce

Finanse osobiste

Z danych dotyczących rynku pracy wynika, że obecnie w Polsce pracuje zarobkowo blisko milion obywateli Ukrainy. Ta grupa obcokrajowców stanowi bardzo ważną część, charakteryzującego się obecnie rekordowo niskim poziomem bezrobocia, polskiego rynku pracy. Dlatego resort pracy i polityki społecznej wprowadza kolejne ułatwienia w zatrudnianiu cudzoziemców. Równocześnie, osiedlający się w Polsce obywatele znad Dniepru są w coraz większym stopniu wspierani w sferze finansów prywatnych przez banki znad Wisły.

Mężczyzna trzymający flagę Ukrainy
Fot. stock.adobe.com/japhoto

Z danych dotyczących rynku pracy wynika, że obecnie w Polsce pracuje zarobkowo blisko milion obywateli Ukrainy. Ta grupa obcokrajowców stanowi bardzo ważną część, charakteryzującego się obecnie rekordowo niskim poziomem bezrobocia, polskiego rynku pracy. Dlatego resort pracy i polityki społecznej wprowadza kolejne ułatwienia w zatrudnianiu cudzoziemców. Równocześnie, osiedlający się w Polsce obywatele znad Dniepru są w coraz większym stopniu wspierani w sferze finansów prywatnych przez banki znad Wisły.

Biuro Informacji Kredytowej nawiązało bowiem współpracę z dwoma swoimi odpowiednikami z Ukrainy #BIK #kredyty #Ukraina @grupabik

Potwierdza to istotny potencjał, jaki stanowią pracownicy z Ukrainy także w obszarze finansowania ich potrzeb konsumpcyjnych czy mieszkaniowych. Czy klient z Ukrainy może napotkać problem przy wnioskowaniu o kredyt, jakim jest brak informacji o jego historii kredytowej? Już nie. Biuro Informacji Kredytowej nawiązało bowiem współpracę z dwoma swoimi odpowiednikami z Ukrainy.Statystyki resortu pracy i polityki społecznej potwierdzają, że 85% zezwoleń dla cudzoziemców chcących podjąć pracę w Polsce, trafia do obywateli Ukrainy. Zachodzi regularna zmiana tytułów pobytowych, rośnie liczba zezwoleń na pracę, co poprawia dynamikę zatrudnienia na polskim rynku pracy. W przygotowaniu jest projekt ustawy o rynku pracy jako wyraźna odpowiedź na wzrastający udział osób z Ukrainy, osiedlających się w Polsce.Są to niewątpliwie sygnały oznaczające dużą społeczną zmianę. Napływ mieszkańców znad Dniepru ewoluuje z zarobkowego w kierunku polepszania warunków życiowych związanych z zamieszkaniem w Polsce na stałe. Obywatele Ukrainy, pozyskując prawo do legalnej pracy, kształcą się, osiedlają wraz z rodzinami, nabywają nieruchomości. Osoby te stanowią obecnie aż 87% wszystkich cudzoziemców.Wiele banków umożliwia obywatelom z Ukrainy otwieranie kont osobistych, korzystanie z różnych produktów bankowych, a nawet kredytów hipotecznych. Celem wprowadzenia ułatwień dla klientów – cudzoziemców, powstają specjalne strony z listą dokumentów niezbędnych, np. do zakładania rachunków, często w języku ukraińskim. Niektóre banki deklarują, że będą wymagać przedłożenia raportu z zagranicznego biura informacji kredytowej.

Również Biuro Informacji Kredytowej jako aktywny uczestnik życia gospodarczego w Polsce,  wesprze banki w odpowiedzialnym kredytowaniu Ukraińców poprzez uruchomienie wymiany transgranicznej ze swoimi odpowiednikami na terenie Ukrainy.Dzięki wymianie transgranicznej banki, otrzymają możliwość pełniejszej oceny zdolności kredytowej, uproszczenia procedur i skrócenia do minimum czasu rozpatrywania wniosków o kredyt dla obywateli Ukrainy, starających się o finansowanie w bankach na terenie Polski .Współpraca Biura Informacji Kredytowej z jego ukraińskimi odpowiednikami, to także ułatwienie procesu zaciągania kredytów przez obecnych klientów depozytowych, posiadających zobowiązania za granicą, tj. w kraju swojego pochodzenia oraz realizacja odpowiedzialnego podejścia w obsłudze klienta. Mechanizm międzynarodowej wymiany danych gwarantuje bowiem, że następuje ona z poszanowaniem przepisów o ochronie danych osobowych oraz z zachowaniem wysokich standardów bezpieczeństwa, chroniąc tym samym klientów. Stanowi jednocześnie narzędzie wspierające kredytodawców w ocenie zdolności kredytowej.Cudzoziemcy, chcąc zaciągnąć zobowiązanie finansowe, wraz z wnioskiem o kredyt w banku, składają upoważnienie o pozyskanie za pośrednictwem BIK informacji dostępnych w swoim krajowym biurze.

Umowa o wymianie transgranicznej

Do umów z trzema zagranicznymi biurami kredytowymi: z niemieckim biurem SCHUFA Holding AG, brytyjskim EQUIFAX Ltd. oraz włoskim CRIF SpA, dołączają podpisane porozumienia o współpracy z dwoma biurami ukraińskimi, działającymi w branży informacji kredytowej: Ukrainian Bureau of Credit Histories (UBCH) oraz International Bureau of Credit Histories (IBCH).- To odpowiedź na oczekiwanie rynku oraz kontynuacja rozwoju współpracy transgranicznej pomiędzy BIK, a zagranicznymi biurami kredytowymi – tłumaczy Andrzej Zduńczyk, dyrektor Departamentu Rozwoju Produktów BIK.- Jesteśmy przekonani, że dzięki nowo podpisanym umowom będziemy mogli zapewnić łatwiejszy i  szybszy dostęp do kredytów coraz liczniejszej grupie obcokrajowców, którą stanowią dziś pracujący i osiedlający się w Polsce obywatele Ukrainy – dodaje.Dotychczas, umowy zawarte przez BIK o wymianie informacji transgranicznej pomagały uzyskiwać kredyty w bankach brytyjskich, włoskich lub niemieckich pracującym i mieszkającym za granicą Polakom. Dzięki temu Polak starający się o kredyt za granicą mógł wylegitymować się swoją pozytywną historią kredytową, zbudowaną na rodzimym rynku.Ostatnie rozszerzenie współpracy transgranicznej  o biura ukraińskie, ukierunkowane jest natomiast na wsparcie Ukraińców pracujących i mieszkających w Polsce.Usługa transgranicznej wymiany informacji  stopniowo zyskuje popularność w sektorze bankowym. Obecnie umowy na pobieranie raportów z zagranicznych rejestrów, za pośrednictwem BIK, ma podpisane pięć banków działających w Polsce. Już niebawem w skład tej grupy wejdzie kolejny gigant na polskim rynku kredytowym, Bank Pekao S.A.- Pozyskanie informacji z biura kredytowego kraju pochodzenia zagranicznego klienta banku może wpłynąć w sposób znaczący na możliwości oceny jego zdolności i wiarygodności kredytowej. Dla Banku Pekao S.A. informacje z biur kredytowych i gospodarczych stanowią istotny element polityki ryzyka kredytowego. Wspierają odpowiedzialne udzielanie kredytów – mówi Wojciech Werochowski, dyrektor Departamentu Produktów Kredytowych Klienta Indywidualnego i Biznesowego z Banku Pekao S.A.

Portret kredytowy obywatela Ukrainy

Większość banków w swojej ofercie dla obcokrajowców ma przygotowany zarówno kredyt konsumpcyjny, jak i hipoteczny. Osoby przyjeżdżające z Ukrainy, które decydują się zostać w Polsce na stałe lub na dłuższy okres, potrzebują gotówki na wynajem lub kupno mieszkania, na zakup auta czy telefonu.Choć polskie banki przeważnie obsługują rachunki bieżące, otwierane przez obywateli z Ukrainy, to jednak już widać w bazach BIK także czynnie spłacane kredyty.Obywatele Ukrainy zaciągnęli dotychczas w polskich bankach ponad 8 tys. kredytów na łączną kwotę 43,6 mln zł. Obecnie spłacają 5,1 tys. zobowiązań na łączną wartość 7,7 mln zł, co na 1 osobę wynosi 1 511 zł.102_Portret kredytowy obywatela Ukrainy_21sierpnia.jpg

Korzyści z zagranicznej wymiany informacji kredytowej

Chcąc zrozumieć czym jest wymiana informacji kredytowej oraz jaki spełnia cel, wystarczy odpowiedzieć sobie na proste pytanie. Czy pożyczylibyśmy pieniądze osobie, o której nic nie wiemy? Najprawdopodobniej nasza decyzja byłaby negatywna. Jeśli jednak ktoś zdecydowałby się je pożyczyć, wziąłby na siebie ogromne ryzyko. Taką sytuację można przenieść wprost na relacje bank – klient. Po jednej stronie mamy kredytodawcę, który chciałaby wiedzieć o swoich klientach jak najwięcej, a po drugiej - klienta, którego wiarygodność kredytowa pozostaje niewiadomą. Właśnie na tym etapie kluczowa staje się rola rejestru kredytowego, jakim w Polsce jest BIK.Korzyść z istnienia rejestrów kredytowych dla sektora bankowego tak w Polsce, jak i w innych krajach to kompleksowa wiedza na temat klienta, a jednocześnie znaczące usprawnienie procedury rozpatrywania decyzji kredytowej. W dobie bankowości mobilnej, zarówno dla banku jak i jego klientów, szczególną wartością jest szybkość podejmowania decyzji, ale także odpowiedzialność udzielania, jak i zaciągania zobowiązań.- Biuro Informacji Kredytowej od kilku lat umożliwia transgraniczną wymianę informacji kredytowej z biurami z Wielkiej Brytanii, Włoch i Niemiec, czyli państwami z najliczniejszą reprezentacją polskich emigrantów w Europie. Dzięki transgranicznej wymianie informacji kredytowej, Polacy mogą wylegitymować się swoją pozytywną historią kredytową z innego kraju i w ten sposób znacząco ułatwić  uzyskanie kredytu w Polsce, np. na zakup nieruchomości czy rozpoczęcie własnej działalności po powrocie z emigracji - mówi Andrzej Zduńczyk z BIK.- Teraz w wymianie informacji kredytowej korzyści odnajdą także mieszkający na terenie Polski obywatele Ukrainy. W ten sposób znacznie zwiększa się ich szansa nie tylko na uzyskanie kredytu, ale przede wszystkim otrzymanie go na lepszych warunkach - dodaje.

                            Źródło: Biuro Informacji Kredytowej

Udostępnij artykuł: