Ultimatum Ukrainy

Komentarze ekspertów

Nieoczekiwanie, najważniejszym wydarzeniem wczorajszej sesji okazała się informacja o rozpoczęciu przez Rosję ćwiczeń wojskowych przy granicy z Ukrainą.

Nieoczekiwanie, najważniejszym wydarzeniem wczorajszej sesji okazała się informacja o rozpoczęciu przez Rosję ćwiczeń wojskowych przy granicy z Ukrainą.

Zdaniem Moskwy, decyzja o przeprowadzeniu manewrów została podjęta w odpowiedzi na działania władz w Kijowie, które siłą próbowały odzyskać kontrolę nad opanowanym przez prorosyjskich separatystów Słowiańskiem. Ćwiczenia rosyjskich wojsk są jednak prowadzone znacznie bliżej granicy niż początkowo planowano, co prowadzi do poważnej eskalacji napięcia w tym regionie. Minister spraw zagranicznych Ukrainy, Andrij Deszczyc, powołując się na ustalenia zawarte w tzw. Dokumencie Wiedeńskim o środkach budowy zaufania i bezpieczeństwa, wystąpił do przedstawicieli Rosji o złożenie w ciągu 48h wyjaśnień w tej sprawie.

Tymczasem, wzrost napięcia na linii Kijów - Moskwa, związany z groźbą wybuchu konfliktu zbrojnego, po raz kolejny przyczynił się do znacznego pogorszenia nastrojów panujących wśród inwestorów. Po niezwykle optymistycznym początku tygodnia, wczorajszy dzień zakończył się spadkami większość głównych indeksów giełdowych. Znacząco umocniła się natomiast wartość japońskiego jena oraz szwajcarskiego franka.

Duże znaczenie dla przebiegu dzisiejszej sesji będą miały bez wątpienia wiadomości napływające zza Bugu. Popołudniu uwagę inwestorów przyciągną również informacje docierające ze Stanów Zjednoczonych, gdzie zostanie opublikowany indeks Uniwersytetu Michigan (prognoza 83 pkt).

dr Maciej Jędrzejak
Dyrektor Zarządzający
Saxo Bank Polska

Udostępnij artykuł: