UniCredit wychodzi na prostą dzięki sprzedaży Pekao SA?

Gospodarka

Największy włoski bank UniCredit, który do 2016 roku był większościowym udziałowcem Banku Pekao SA, od trzech lat przechodzi restrukturyzację, kierowany przez francuskiego menedżera Jeana Pierre'a Mustiera.

UNICREDIT
Fot. STOCK.ADOBE.COM/Claudio Divizia

Największy włoski bank UniCredit, który do 2016 roku był większościowym udziałowcem Banku Pekao SA, od trzech lat przechodzi restrukturyzację, kierowany przez francuskiego menedżera Jeana Pierre'a Mustiera.

#JeanPierreMustier: Europa potrzebuje większych banków, ale obecnie nie widzę żadnych możliwości dla transakcji M&A #UniCredit #KonsolidacjaBanków @UniCredit_PR

Mustier przez wiele lat pracował w Société Générale. Na początku 2011 roku dołączył do UniCredit jako zastępca dyrektora generalnego, odpowiedzialny za pion bankowości korporacyjnej i inwestycyjnej.W czerwcu 2016 roku został  wybrany do rady dyrektorów UniCredit, a kilka tygodni później został CEO całej grupy bankowej, mającej wówczas poważne problemy ze złymi kredytami. Sprzedaż udziałów w Pekao SA była jedną z pierwszych decyzji Mustiera.

1,1 mld euro zysku

W III. kwartale 2019 r. zysk netto UniCredit wyniósł 1,1 mld euro i był o ponad 25% wyższy niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Był to najlepszy wynik europejskiego banku w II. kwartale 2019 r. i najlepszy wynik UniCredit od dziesięciu lat.Od wprowadzenia przez CEO programu restrukturyzacji niepracujące kredyty spadły o 50 mld euro i obecnie ich udział wynosi 3,6%. Mustier zapowiedział, że do końca 2019 roku ich poziom spadnie poniżej 10 mld euro.

UniCredit zmniejszył też  w ostatnim kwartale swoje udziały w obligacjach rządowych Włoch o 3,6 mld euro w tym kwartale. Po ogłoszeniu wyników akcje UniCredit poszły mocno w górę.Bank wycofał się w ostatnich trzech latach z niektórych rynków. Obecnie prowadzi działalność w 14 krajach.

Udziały na sprzedaż

W czwartek 7 listopada 2019 r. UniCredit sprzedał 8,4% udziałów w największym banku inwestycyjnym – Mediobanca. O kontrolę nad nim walczy Leonardo Del Vecchio,  właściciel firmy, produkującej soczewki okularowe EssilorLuxottica, uważany za najbogatszego Włocha. Ma 4,9% udziałów w Generali i 13% w Mediobanca.W tym tygodniu zakupił on 2,5% udziałów, sprzedawanych przez UniCredit i spekuluje się, że będzie dążył do połączenia Mediobanca z Generali.Mustier chciał uniknąć konfliktu z największym udziałowcem i stąd decyzja o pozbyciu się akcji Mediobanca.

Nowe przejęcia?

CEO UniCredit na konferencji prasowej nie wykluczył sprzedaży niektórych banków, które kontroluje, ale także możliwych przejęć.Przed kilkoma miesiącami media donosiły o przygotowaniach do przejęciu Commerzbanku – drugiego największego banku niemieckiego.UniCredit kontroluje czwarty największy bank niemiecki HypoVereinsbank, więc przejęcie Commerzbanku mogłoby dać efekt synergii. W czerwcu Reuters donosił, że prace nad przejęciem Commerzbanku zostały wstrzymane.„Europa potrzebuje większych banków, ale obecnie nie widzę żadnych możliwości dla transakcji M&A” – powiedział Mustier.W grudniu 2019 r. ogłoszony zostanie nowy, czteroletni plan dalszej restrukturyzacji.
Źródło: aleBank.pl
Udostępnij artykuł: