Unie Kredytowe obawiają się 2021 roku

Finanse osobiste

27 sierpnia odbyło się pierwsze spotkanie COVID-19 Response Committee, Światowej Rady Unii Kredytowych, którego zadaniem jest wypracowanie dobrych praktyk przeciwdziałających skutkom pandemii COVID-19.

Logo SKOK
Logo SKOK

27 sierpnia odbyło się pierwsze spotkanie COVID-19 Response Committee, Światowej Rady Unii Kredytowych, którego zadaniem jest wypracowanie dobrych praktyk przeciwdziałających skutkom pandemii COVID-19.

#GregMichlig: Około 66% typowych transakcji w spółdzielczych kasach pożyczkowych w USA przeniosło się z ze świata realnego do cyfrowego, i ta proporcja może się utrzymać w przyszłości #SKOK @WOCCU

W informacji prasowej WOCCU czytamy, że sytuacja poszczególnych kas kredytowych jest różna w zależności od regionu świata, w którym działają, jednakże  członkowie Komitetu są przekonani, że spółdzielcze kasy kredytowe na całym świecie w 2021 roku prawdopodobnie staną w obliczu znacznie większych problemów niż obecne.

Powodem będzie ostateczne zawieszenie rządowych programów pomocy i moratoriów na spłatę pożyczek.

Członkiem Światowej  Rady Unii Kredytowych (WOCCU) są polskie Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe.  Na całym świecie istnieje 85 400 spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych. Działają w 118 krajach i obsługują 274 miliony ludzi.

Afryka, brak bazy kapitałowej

George Ombado, dyrektor generalny Afrykańskiej Konfederacji Spółdzielni Kredytowych i Oszczędnościowych (ACCOSCA) powiedział podczas spotkania Komitetu "Odpowiedź na COVID-19", że w większości krajów afrykańskich COVID-19 jest postrzegany bardziej jako problem gospodarczy niż zdrowotny, co wynika z braku bezpieczeństwa żywnościowego.

- Kiedy wprowadzono blokady ludzie ich nie przestrzegali. Woleli szukać pracy po to aby mieć za co kupić żywność dla rodziny - mówił Ombado.

Stwierdził, że w Afryce najbardziej ucierpiały turystyka i transport, a osoby pracujące w tych sektorach są znaczącą grupą członków spółdzielczych  kas kredytowych.

W jego opinii największym zmartwieniem jest to, że wielu spółdzielczym kasom pożyczkowym na całym kontynencie brakuje silnej bazy kapitałowej, co może utrudnić im przetrwanie kryzysu.

Azja, nadpłynność i niespłacane pożyczki

Filipiny, Indie, Indonezja i Bangladesz to kraje zidentyfikowane przez CEO Azjatyckiej Konfederacji Spółek Kredytowych (ACCU) Elenitę San Roque jako te państwa, które obecnie zmagają się z najgorszymi skutkami pandemii.

Tam nadal występuje najwyższa liczba zakażeń i zgonów. Jednak spółdzielcze kasy pożyczkowe na całym kontynencie stoją przed problemem jakim jest brak zdolności członków do spłaty pożyczek.

Wielu z nich jest przedsiębiorcami i rolnikami, a ich dochody spadły w wyniku blokad. Ponieważ nowe pożyczki są ograniczone, a zatrudnieni członkowie kas przeznaczają więcej pieniędzy na oszczędności, spółdzielcze kasy pożyczkowe mają problemy z nadmierną płynnością.

Ameryka Południowa, zagrożone mniejsze kasy

Chociaż Ameryka Łacińska była jednym z najbardziej dotkniętych pandemią regionów na świecie to istnieją ogromne różnice w jej skutkach dla spółdzielczych kas pożyczkowych w poszczególnych krajach - twierdzi Adrian Rodriguez, dyrektor generalny Federacji Spółdzielni Oszczędnościowo-Kredytowych Kostaryki.

Kraje o lepszym nadzorze regulacyjnym są lepiej przygotowane do radzenia sobie z kryzysem, ponieważ mają do dyspozycji więcej narzędzi.

Chociaż płynność w Ameryce Łacińskiej jest obecnie wysoka, Rodriguez przewiduje potencjalny kryzys płynności w przyszłym roku, który może spowodować zamknięcie działalności niektórych mniejszych spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych. Jeśli tak się stanie, może to spowodować wzrost wypłat również w większych spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych.

W 17 krajach reprezentowanych przez Karaibską Konfederację Spółdzielczych Spółek Kredytowych (CCCU) straty kredytowe zaczynają narastać, ponieważ niektóre kraje, w tym Bahamy, Jamajka oraz Trynidad i Tobago, niedawno przywróciły blokady i godziny policyjne.

Dyrektor generalny CCCU Denise Garfield powiedział, że spółdzielcze kasy pożyczkowe poszukują wskazówek od organów regulacyjnych, jak postępować teraz, gdy niektóre moratoria na spłatę pożyczek wygasły lub wkrótce wygasną.

USA i Kanada, więcej kredytów hipotecznych i postępująca cyfryzacja

Istnieją wyraźne różnice między Stanami Zjednoczonymi a Kanadą, jeśli chodzi o poziom zachorowań na COVID-19.

Kanada obecnie odnotowuje średnio zaledwie kilkaset przypadków zakażeń dziennie, a Stany Zjednoczone nadal są światowym liderem pod względem liczby zarażonych i liczby zgonów.

Martha Durdin, prezes Canadian Credit Union Association, powiedziała, że ​​niespłacanych kredytów jest więcej niż poprzednio, ale sytuacja nie jest tak zła, jak przewidywały spółdzielcze kasy pożyczkowe. Tymczasem rośnie liczba kredytów hipotecznych, a ceny mieszkań są stabilne.

Dyrektor ds. Zaangażowania Credit Union National Association (CUNA), Greg Michlig, również zauważył, że w Stanach Zjednoczonych wolumeny pożyczek pozostały na solidnym poziomie. Jednocześnie oszczędności wzrosły dzięki rządowym wypłatom motywacyjnym.

Ale zarówno Durdin, jak i Michlig są przekonani - że ta sytuacja prawdopodobnie ulegnie zmianie w 2021 roku, po zakończeniu rządowych programów pomocowych.

Michlig zauważył również, że przejście amerykańskich kas w kierunku usług cyfrowych, które nastąpiło podczas pandemii, może być trwałe. Około 66% typowych transakcji w spółdzielczych kasach pożyczkowych w USA przeniosło się z ze świata realnego do cyfrowego, i ta proporcja może się utrzymać w przyszłości.

Irlandia, w zasadzie bez problemów

Polska i Irlandia to dwa z największych rynki unii kredytowych w Europie. Według Charlesa Murphy'ego, przedstawiciela Irish League of Credit Unions w Radzie Dyrektorów World Council of Credit Unions, w Irlandii otwarte są biura spółdzielczych kas pożyczkowych, a problemy z pożyczkami obserwowane wcześniej podczas pandemii ustąpiły.

Murphy zauważa jednak, że rządowe organy regulacyjne jeszcze nie udzieliły wskazówek, jak spółdzielcze kasy pożyczkowe powinny wirtualnie przeprowadzać coroczne walne zgromadzenia, co powoduje pewne zamieszanie wśród członków ILCU, którzy musieli odkładać walne zgromadzenie na czas nieokreślony.

Polska, problem z niskimi stopami procentowymi

W Polsce instytucje rządowe udzieliły SKOK-om pomocy na czas. Jednak wyzwaniem są niskie stopy procentowe i potrzeba większej transformacji cyfrowej po to aby zdalnie obsługiwać członków kas – mówił Rafał Matusiak, przewodniczący Rady Dyrektorów WOCCU i prezes Krajowej Kasy SKOK.

Jego zdaniem poziom płynności w polskich spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych jest wysoki i bezpieczny, ale nie ma pewności, czy tak będzie w przyszłości.

 

Udostępnij artykuł: