Unijne wsparcie finansowe – nie dla najsłabszych przedsiębiorców?

Multimedia

Krzysztof Leń

Powinno być mniej instrumentów finansowych, ale przy zachowaniu, lub zwiększeniu wielkości finansowania dla mikro firm oraz małych i średnich przedsiębiorstw, a wsparcie należy kierować do dobrych i bardzo dobrych podmiotów gospodarczych - uważa Krzysztof Leń, Prezes Krajowego Stowarzyszenia Funduszy Poręczeniowych.

KrzysztofLeń: Należy wspierać tylko dobre i bardzo dobre firmy, a nie najsłabsze podmioty gospodarcze, które nie mają szans na rozwój @KPK_PL

Krzysztof Leń, Prezes Krajowego Stowarzyszenia Funduszy Poręczeniowych, Prezes Zarządu Funduszy Rozwoju i Promocji Województwa Wielkopolskiego który był uczestnikiem konferencji „Dostęp mikro, małych i średnich przedsiębiorców do kredytu w Polsce. Ocena stanu obecnego i perspektyw” zorganizowanej przez Krajowy Punkt Kontaktowy ds. Instrumentów Finansowych Unii Europejskiej mówił o zmianach jakie należałoby wprowadzić do systemu gwarancji i poręczeń oferowanemu ze środków Unii Europejskiej.

Jak zauważa są instrumenty o prostej konstrukcji np. gwarancje de minimis, ale są też produkty regionalne, bardziej wyspecjalizowane kierowane do bardzo wąskich grup przedsiębiorców.

 

W tym gąszczu kategorii, produktów – oblicza się, że jest ich ponad 600 trudno się odnaleźć  pośrednikom, instytucjom finansowym i samym przedsiębiorcom – mówi Krzysztof Leń.

W efekcie część środków finansowych nie jest wykorzystana lub dobrze spożytkowana. W jego opinii tych produktów powinno być mniej i powinny one być mniej skomplikowane.

 

Krzysztof Leń, Prezes Krajowego Stowarzyszenia Funduszy Poręczeniowych, Prezes Zarządu Funduszy Rozwoju i Promocji Województwa Wielkopolskiego uważa, że środki finansowe powinny być przeznaczone na kilka lub kilkanaście głównych zadań.

Jego zdaniem należy wspierać tylko dobre i bardzo dobre firmy, a nie najsłabsze podmioty gospodarcze, które nie mają szans na rozwój.

Źródło: aleBank.pl
Udostępnij artykuł: