UOKiK: GetBack wprowadzał w błąd nabywców obligacji

Z rynku

uznał, że GetBack dopuszczał się nieuczciwych praktyk rynkowych przy oferowaniu i sprzedaży obligacji korporacyjnych. Decyzja Urzędu będzie pomocna przy dochodzeniu przez konsumentów roszczeń w sądach - poinformował Urząd w poniedziałkowym komunikacie.

Logo GetBack
Źródło: Materiały prasowe GetBack

uznał, że GetBack dopuszczał się nieuczciwych praktyk rynkowych przy oferowaniu i sprzedaży obligacji korporacyjnych. Decyzja Urzędu będzie pomocna przy dochodzeniu przez konsumentów roszczeń w sądach - poinformował Urząd w poniedziałkowym komunikacie.

.@UOKiKgovPL: #GetBack dopuszczał się nieuczciwych praktyk rynkowych przy oferowaniu i sprzedaży obligacji korporacyjnych #UOKiK #obligacje

"Decyzja potwierdza wprowadzenie konsumentów w błąd przy oferowaniu obligacji korporacyjnych przez GetBack – tym samym po uprawomocnieniu się będzie stanowiła prejudykat dla sądów i może znacząco ułatwić dochodzenie przez konsumentów ich ewentualnych indywidualnych roszczeń cywilnoprawnych, innych niż to, co przewidują postanowienia układu spółki z wierzycielami. W takim przypadku sądy będą związane stanem faktycznym potwierdzonym w decyzji Prezesa UOKiK" - powiedział cytowany w komunikacie prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Czytaj także: GetBack: zapadł pierwszy wyrok, poszkodowana odzyska pieniądze >>>

UOKiK podał, że przedstawiciele spółki sugerowali konsumentom, iż inwestycje w obligacje GetBack są bezpieczne, a utrata zainwestowanych środków jest mało prawdopodobna. Podczas oferowania obligacji konsumenci byli dodatkowo zapewniani, że sytuacja finansowa spółki jest stabilna.

Chróstny poinformował, że nałożenie na spółkę kolejnych sankcji finansowych naruszałoby postanowienia zatwierdzonego przez sąd i prawomocnego układu spółki z wierzycielami.

Czytaj także: KNF wszczęła postępowania ws. kar dla byłych członków zarządu GetBack >>>

"Jak wynika z postanowień układu, obecnie spółka nie jest w stanie wywiązać się ze wszystkich zobowiązań wynikających z wyemitowanych obligacji korporacyjnych. Dodatkowe obciążenia finansowe mogłyby w efekcie jeszcze bardziej ograniczyć możliwości odzyskania przez wierzycieli pieniędzy wskazanych w układzie" - powiedział Chróstny.

Decyzja UOKiK jest nieprawomocna

Decyzja UOKiK jest nieprawomocna, spółka może się odwołać do sądu w ciągu miesiąca od jej doręczenia.

GetBack stosował zakwestionowane praktyki do 31 marca 2018 r. Prezes UOKiK nakazał spółce publikację na stronie internetowej oświadczenia z informacją o nieprawidłowościach i linkiem do decyzji.

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: