UOKiK jest gotowy na przejęcie kompetencji Rzecznika Finansowego

Finanse osobiste

Biuro Rzecznika Finansowego informuje media, że nie został formalnie przesłany do Urzędu projekt ustawy likwidującej tę instytucję. Tymczasem Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wyraża zainteresowanie przejęciem kompetencji Rzecznika Finansowego.

Urząd Ochrony KOnkurencji i Konsumentów - UOKIK - Logo
Źródło: UOKiK

Biuro Rzecznika Finansowego informuje media, że nie został formalnie przesłany do Urzędu projekt ustawy likwidującej tę instytucję. Tymczasem Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wyraża zainteresowanie przejęciem kompetencji Rzecznika Finansowego.

Biuro Prasowe UOKiK: Na straży interesów konsumentów rynku finansowego powinna stać silna instytucja @UOKiKgovPL

Biuro Rzecznika Finansowego w przekazanym mediom oświadczeniu stwierdza, że do Biura nie wpłynął dotychczas oficjalny projekt przewidujący przekazanie kompetencji Rzecznika Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Tymczasem biuro prasowe UOKiK w odpowiedzi na nasze pytanie dotyczące likwidacji Biura Rzecznika Finansowego odpowiedziało:

- UOKiK jest gotowy na przejęcie kompetencji Rzecznika Finansowego, pozytywnie oceniamy tę inicjatywę legislacyjną.

Czytaj także: Oświadczenie Biura Rzecznika Finansowego w sprawie doniesień medialnych o likwidacji urzędu

-Uważamy, że taki krok wzmocni poziom ochrony konsumentów na rynku finansowym i w pełni popieramy to rozwiązanie - informuje nas biuro prasowe UOKiK.

W dalszej części informacji czytamy:

-Rynek finansowy jest rynkiem szczególnym, na którym w wielu sytuacjach konsument ma słabszą pozycję, do tego dochodzą skomplikowane produkty i niezrozumiałe umowy. Z tego powodu na straży interesów konsumentów rynku  finansowego powinna stać silna instytucja.

UOKiK ma także odpowiednie instrumenty w postaci postępowań i decyzji administracyjnych, które wykorzystuje, gdy dochodzi do łamania praw konsumentów. Po przejęciu obowiązków Rzecznika Finansowego będzie mógł to robić jeszcze szybciej i efektywniej wykorzystać zasoby pozostające w dyspozycji obecnie dwóch osobnych instytucji - pisze biuro prasowe UOKiK.

Z tym poglądem zdaje się nie zgadzać Biuro Rzecznika Finansowego bowiem w jego oświadczeniu, które publikowaliśmy wczoraj napisano:

- Dynamika rozwoju usług [finansowych], powstawanie nowych podmiotów zajmujących się najnowszymi technologiami oraz wzrastający trend ochrony konsumenckiej wymaga dedykowania temu zjawisku jednego silnego organu, zajmującego się rynkiem finansowym w wyłączności.

Źródło: aleBank.pl
Udostępnij artykuł: