UOKiK jest gotowy na przejęcie kompetencji Rzecznika Finansowego

Finanse osobiste

Logo UOKiK
Źródło: UOKiK

Biuro Rzecznika Finansowego informuje media, że nie został formalnie przesłany do Urzędu projekt ustawy likwidującej tę instytucję. Tymczasem Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wyraża zainteresowanie przejęciem kompetencji Rzecznika Finansowego.

Biuro Prasowe UOKiK: Na straży interesów konsumentów rynku finansowego powinna stać silna instytucja @UOKiKgovPL

Biuro Rzecznika Finansowego w przekazanym mediom oświadczeniu stwierdza, że do Biura nie wpłynął dotychczas oficjalny projekt przewidujący przekazanie kompetencji Rzecznika Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Tymczasem biuro prasowe UOKiK w odpowiedzi na nasze pytanie dotyczące likwidacji Biura Rzecznika Finansowego odpowiedziało:

– UOKiK jest gotowy na przejęcie kompetencji Rzecznika Finansowego, pozytywnie oceniamy tę inicjatywę legislacyjną.

Czytaj także: Oświadczenie Biura Rzecznika Finansowego w sprawie doniesień medialnych o likwidacji urzędu

-Uważamy, że taki krok wzmocni poziom ochrony konsumentów na rynku finansowym i w pełni popieramy to rozwiązanie – informuje nas biuro prasowe UOKiK.

W dalszej części informacji czytamy:

-Rynek finansowy jest rynkiem szczególnym, na którym w wielu sytuacjach konsument ma słabszą pozycję, do tego dochodzą skomplikowane produkty i niezrozumiałe umowy. Z tego powodu na straży interesów konsumentów rynku  finansowego powinna stać silna instytucja.

UOKiK ma także odpowiednie instrumenty w postaci postępowań i decyzji administracyjnych, które wykorzystuje, gdy dochodzi do łamania praw konsumentów. Po przejęciu obowiązków Rzecznika Finansowego będzie mógł to robić jeszcze szybciej i efektywniej wykorzystać zasoby pozostające w dyspozycji obecnie dwóch osobnych instytucji – pisze biuro prasowe UOKiK.

Z tym poglądem zdaje się nie zgadzać Biuro Rzecznika Finansowego bowiem w jego oświadczeniu, które publikowaliśmy wczoraj napisano:

– Dynamika rozwoju usług [finansowych], powstawanie nowych podmiotów zajmujących się najnowszymi technologiami oraz wzrastający trend ochrony konsumenckiej wymaga dedykowania temu zjawisku jednego silnego organu, zajmującego się rynkiem finansowym w wyłączności.

Źródło: aleBank.pl
Udostępnij artykuł: