UOKiK: ok. 13,5 mln zł kary dla sześciu firm za zmowę w przetargu PKP PLK

Gospodarka

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) nałożył ok. 13,5 mln zł kary na sześciu producentów drewnianych podkładów kolejowych za zawarcie przez nich zmowy przetargowej na dostawę produktów dla PKP PLK, podał Urząd.

Tomasz Chróstny
Tomasz Chróstny Fot. UOKiK

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) nałożył ok. 13,5 mln zł kary na sześciu producentów drewnianych podkładów kolejowych za zawarcie przez nich zmowy przetargowej na dostawę produktów dla PKP PLK, podał Urząd.

.@UOKiKgovPL nałożył ok. 13,5 mln zł kary na sześciu producentów drewnianych podkładów kolejowych za zawarcie przez nich zmowy przetargowej na dostawę produktów dla @PKP_PLK_SA #PKP #PKPPLK

Ukarani przedsiębiorcy to: Kolejowe Zakłady Nawierzchniowe Bieżanów wraz ze spółkami zależnymi - Trade-Port i Nasycalnią Podkładów w Czeremsze, a także ThyssenKrupp GFT Polska, Track Tec oraz Nasycalnia Podkładów w Koźminie Wielkopolskim. Wszyscy wzięli udział w przetargu organizowanym przez PKP PLK na dostawy w latach 2014 i 2015 drewnianych podkładów kolejowych. Byli to jedyni w Polsce przedsiębiorcy, którzy mogli dostarczyć ten produkt zamawiającemu. Przetarg podzielony był na dwa zadania, na których rozstrzygnięcia usiłowali wpłynąć uczestnicy zmowy, podano.

Jak działał mechanizm niedozwolonego porozumienia?

"W materiałach zebranych w czasie naszego postępowania doskonale widać mechanizm niedozwolonego porozumienia. Przedsiębiorcy uzgodnili pomiędzy sobą, którzy z nich wezmą udział w poszczególnych zadaniach w ramach przetargu oraz kto jaką kwotę zaproponuje. Ustalono zatem w ramach porozumienia nie tylko warunki finansowe, ale także podział realizacji prac, bowiem podmioty niewyłonione w przetargu miały następnie realizować projekt razem z tymi, którym przypadło zamówienie. W zmowie wzięli udział wszyscy przedsiębiorcy, którzy byli wówczas w stanie złożyć ofertę, co oznacza, że zamawiający nie miał możliwości uczciwego wyboru wykonawcy" - powiedział prezes UOKiK Tomasz Chróstny, cytowany w komunikacie.

Czytaj także: UOKiK: 4,91 mln zł kary dla Deutsche Bank Polska >>>

Przedsiębiorcy ustalili, że ThyssenKrupp i KZN Bieżanów utworzą konsorcjum i razem z Track Tec złożą oferty na obydwa zadania. Pozostali przedsiębiorcy mieli nie brać udziału w przetargu, ponieważ udział większej liczby oferentów oznaczałby konieczność rywalizacji w aukcji elektronicznej. Pierwsze zadanie wygrać miał Track Tec, a drugie konsorcjum ThyssenKrupp-KZN Bieżanów. Łączna liczba podkładów dostarczanych w obu tych zadaniach miała zostać podzielona w stosunku: 45% dla Track Tec i 55% dla konsorcjum ThyssenKrupp-KZN Bieżanów. Ponadto ceny podkładów w składanych ofertach miały wzrosnąć w stosunku do cen z 2013 r. o 3% dla dostaw w roku 2014 i o 5% w 2015 r., wskazano również.

Podmioty, które nie wystartowały w przetargu, miały uczestniczyć w realizacji zamówienia. W ramach zadania drugiego faktyczne dostawy miały być wykonywane w równych częściach przez Nasycalnię w Koźminie i Nasycalnię w Czeremsze. Dostawy wyposażenia i dodatkowych akcesoriów do podkładów (np.: śruby, nakrętki) dla obu zadań miały być realizowane przy udziale Trade-Port, podano w materiale.

Decyzja nie jest prawomocna

"Prezes Urzędu Tomasz Chróstny nałożył na uczestników zmowy przetargowej kary w łącznej wysokości blisko 13,5 mln zł. Decyzja nie jest prawomocna, przysługuje od niej odwołanie do sądu.

Czytaj także: UOKiK: 115 mln zł dla właściciela sieci Biedronka za naruszanie praw konsumentów >>>

Poszczególni przedsiębiorcy otrzymali następujące kary:

Track Tec z Warszawy - 7 579 902,27 zł

Kolejowe Zakłady Nawierzchniowe 'Bieżanów' - 2 948 654,16 zł

Nasycalnia Podkładów w Czeremsze - 1 543 545,62 zł

Nasycalnia Podkładów w Koźminie Wielkopolskim - 1 312 465,85 zł

ThyssenKrupp GFT Polska - 83 269,76 zł

Trade-Port z Katowic - 4 484,25 zł" - podsumowano.

Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: