UOKiK ostrzega: uwaga na serwisy pseudopożyczkowe

Finanse osobiste

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał ostrzeżenie przed firmą GELDOR Artur Karwot z Rybnika. Jej działalność może narazić wiele osób na znaczne straty finansowe.

Pieniądze przez internet
Fot. stock.adobe.com/Daniel Krasoń

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał ostrzeżenie przed firmą GELDOR Artur Karwot z Rybnika. Jej działalność może narazić wiele osób na znaczne straty finansowe.

.@UOKiKgovPL wydał ostrzeżenie przed firmą #GELDOR Artur Karwot z Rybnika. Jej działalność może narazić wiele osób na znaczne straty finansowe #UOKiK #pożyczki

Przedsiębiorca stworzył co najmniej 81 serwisów internetowych, w których zachęca do brania pożyczek. Są to m.in.: as-chwilowka.pl, bezbiku.pro, rozsadnapozyczka.pl, kredyt-na-pesel.pl, wybierzpieniadze.pl, gotowka.online, tysiaczek.pl (pełna lista w tabelce pod komunikatem). Na stronach jest suwak, który umożliwia wybór parametrów pożyczki i podaje jej przykładowe warunki. Znajdują się na nich również takie hasła jak: „Potrzebujesz szybko gotówki? Wybierz sobie niebiańską Pożyczkę!”, „Pożyczki online od zaraz”. Firma zamieszcza także rzekome komentarze internautów z podziękowaniami.

Zbieranie danych osobowych

Nazwy serwisów, ich wygląd i przekaz marketingowy wywołują wrażenie, że przedsiębiorca udziela kredytów. Tak jednak nie jest. Jego działalność polega na zbieraniu danych osobowych. Udostępnia je potem na stronie, do której mają dostęp potencjalni pożyczkodawcy. Firma GELDOR pobiera od konsumentów opłaty w formie SMS Premium, np. za aktywację wniosku o udzielenie pożyczki czy sprawdzenie jego statusu. W zależności od serwisu może to być nawet 30,75 zł.

- Konsumenci nie wysyłaliby płatnych SMS-ów, gdyby przedsiębiorca rzetelnie ich poinformował, że nie jest pożyczkodawcą ani pośrednikiem kredytowym i nie będzie rozpatrywać ich wniosków. Naszym zdaniem firma wprowadziła ich w błąd i naraziła na straty. Dlatego zdecydowaliśmy się na wydanie ostrzeżenia – mówi Marek Niechciał, prezes UOKiK.Zgodnie z ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów, urząd wydaje ostrzeżenie konsumenckie, gdy stwierdzi, że przedsiębiorca stosuje nielegalną praktykę, która może narazić szeroki krąg konsumentów na znaczne straty finansowe lub niekorzystne skutki. Ostrzeżenia są zamieszczane na stronie internetowej urzędu.

Postępowanie w tej sprawie prowadzi również Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gliwicach (sygn. akt PO II Ds. 39.2017).Przedsiębiorca wniósł zażalenie na postanowienie w sprawie wydania ostrzeżenia konsumenckiego.Przedsiębiorca, wobec którego prezes UOKiK wydał ostrzeżenie: GELDOR Artur Karwot, ul. Morwowa 64, 44-207 Rybnik.Serwisy internetowe przedsiębiorcy*:
3000-od-reki.plpunkt-pozyczka.plgeldorbank.pl
alfapro.plrozsadnapozyczka.plgotowka.in
alisto-pozyczki.plrzetelna-pozyczka.plgotowka.online
as-chwilowka.plstopkomornikowi.plindygo.top
besavia.plsuper-tania-chwilowka.plkasaani.pl
bezbiku.prosuperportfel.eukorzystapozyczka.pl
cedino.plszczesliwagotowka.plkredyt.li
eskolon.plszybka-wyplata.plkredytomat.pro
euresco.plszybkapozyczkabezbik.eumamkase.pl
eurcontex.eutysiaczek.plmega-chwilowka.pl
fevitum.plvipon.plnectus.pl
fresh-finance.plviskon.plpieniadzedlapotrzebujacych.pl
gotowkanadowod.plw15min.compomoc-finansowa.info
gotowkanadzis.plwraplo.plpostania.pl
green-kredyt.plwybierzpieniadze.plpożyczaj.online.pl
grumman.plzebrapozyczki.plpozyczajbezstresu.pl
kirchbaum.pl12kredyt.plpozyczka-sms.pl
korphan.plw1godz.plpozyczkabezbik-u.pl
kredyt-na-pesel.plbank-not.plpozyczki-bez-bik.top
lopon.plcredit-in.plpozyczkiprywatne.com
onerque-kredyt.plcredit-union.plsa-exclusive.pl
oplacalna-gotowka.pldelan.plsplac-zaleglosci.pl
pomocnapozyczka.prodinarion.plt-kredyt.com
pozyczka-tanio-szybko.pldo50000.pltgw-gotowka.pl
pozyczka.clickdyv.pluwaga-pozyczka.pl
pozyczkahit.ple-thyssen.plwindwood.pl
pozyczkanatelefon24.plgdb-finance.plwyplac-dzisiaj.pl
* niewykluczone, że firma będzie uruchamiać kolejne strony internetowe

Źródło: UOKiK

Udostępnij artykuł: