UOKiK przeprowadził przeszukanie w Asseco Poland i Comarch Healthcare z powodu podejrzenia zmowy przetargowej

Gospodarka

UOKiK w asyście policji przeprowadził przeszukanie w siedzibie Asseco Poland, Comarch Healthcare oraz Bestprojects w związku z podejrzeniem zmowy przetargowej - podał urząd w komunikacie prasowym. Asseco Poland i Comarch Healthcare deklarują pełną gotowość współpracy z przedstawicielami UOKiK.

Widok na logo UOKiK - Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów
Fot. stock.adobe.com/MOZCO Mat Szymański

UOKiK w asyście policji przeprowadził przeszukanie w siedzibie Asseco Poland, Comarch Healthcare oraz Bestprojects w związku z podejrzeniem zmowy przetargowej - podał urząd w komunikacie prasowym. Asseco Poland i Comarch Healthcare deklarują pełną gotowość współpracy z przedstawicielami UOKiK.

Z informacji UOKIK wynika, że przedsiębiorcy wspólnie z innymi podmiotami mogli zawrzeć zmowę przetargową. Zawarte porozumienie mogło dotyczyć postępowań przetargowych na dostawę i wdrożenie systemów informatycznych wykorzystywanych przez służbę zdrowia.

Podejrzewamy, że mogło dojść do niedozwolonych ustaleń dotyczących podziału rynku oraz zmowy przetargowej.

"Zdecydowałem o wszczęciu postępowania wyjaśniającego i przeszukaniach w siedzibach podmiotów, które mogą być zaangażowane w praktyki ograniczające konkurencję. Przeszukania zostały dokonane po uzyskaniu zgody sądu i przy wsparciu Policji. Obecnie analizujemy zebrany materiał, który ma znaczącą wartość dowodową" – powiedział, cytowany w komunikacie, prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Jak podano, postępowanie wyjaśniające prowadzone jest w sprawie, a nie przeciwko konkretnym przedsiębiorcom. Jeśli zebrany materiał potwierdzi podejrzenia, wówczas prezes UOKiK rozpocznie postępowanie antymonopolowe i postawi zarzuty konkretnym podmiotom.

Firmy zadeklarowały pełną gotowość do współpracy

Asseco Poland deklaruje pełną gotowość współpracy z przedstawicielami UOKiK w celu jak najszybszego wyjaśnienia sprawy.

"W związku z komunikatem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) dotyczącym przeszukań w siedzibach Asseco Poland, Comarch Healthcare oraz Bestprojects, w związku z wszczętym przez Prezesa UOKiK postępowaniem wyjaśniającym, dotyczącym możliwości zawarcia porozumienia ograniczającego prawo konkurencji, które mogło dotyczyć postępowań przetargowych na dostawę i wdrożenie systemów informatycznych, wykorzystywanych przez służbę zdrowia, informujemy, że od początku spółka zadeklarowała pełną gotowość współpracy z przedstawicielami Urzędu prowadzącymi to postępowanie w celu jak najszybszego wyjaśnienia sprawy" - poinformowało biuro prasowe Asseco Poland w oświadczeniu.

Czytaj także: UOKiK prowadzi postępowanie wyjaśniające wobec PayPal ws. zmian warunków umów >>>

"Spółka udostępniła kontrolerom UOKiK wszelkie potrzebne dokumenty, informacje oraz udzieliła wszelkich wyjaśnień. Oświadczamy, iż postępowanie ma charakter wyjaśniający i nie toczy się przeciwko Asseco Poland. W pełni szanujemy prawo i obowiązek UOKiK do prowadzenia postępowań wobec przedsiębiorców, których podejrzewa się lub na których został złożony donos o działania mogące ograniczać konkurencję. Zarząd podkreśla jednak, że spółka w swojej działalności zawsze przestrzega przepisów ustawy z dnia 16 lutego 2007 o ochronie konkurencji i konsumentów" - dodano w komunikacie.

Pełną gotowość do współpracy z urzędem deklaruje również Comarch Healthcare.

"W związku z opublikowaną na stronach Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wiadomością informujemy, iż prowadzone przez UOKiK postępowanie ma charakter wyjaśniający i nie toczy się przeciwko spółce Comarch Healthcare S.A. W trakcie postępowania spółka udostępniła kontrolerom UOKiK wszelkie potrzebne dokumenty i informacje oraz zadeklarowała pełną gotowość do współpracy w celu jak najszybszego wyjaśnienia sprawy. Spółka Comarch Healthcare w swojej działalności zawsze respektuje przepisy ustawy z dnia 16 lutego 2007 o ochronie konkurencji i konsumentów" - poinformował zarząd Comarch Healthcare w komunikacie przesłanym PAP Biznes.

Za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję grozi kara finansowa w wysokości do 10 proc. obrotu przedsiębiorcy. 

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: