Zagranica: Upadł zanim powstał

BANK 2010/09

Autorzy pomysłu na globalny podatek bankowy ponieśli porażkę. Ministrowie finansów i szefowie banków centralnych stwierdzili, że nie jest on potrzebny.

Jerzy Szygiel

Ile było poważnych postanowień po wybuchu kryzysu finansowego? „Globalny kryzys wymaga globalnej odpowiedzi” – to hasło powtarzali światowi przywódcy, bardzo niezadowoleni, że w wielu krajach podatnicy musieli płacić za nieodpowiedzialność znacznej części sektora finansowego. W końcu Międzynarodowy Fundusz Walutowy przedstawił projekty dwóch „podatków globalnych” dla instytucji finansowych, których celem było utworzenie funduszy na pokrycie kosztów pomocy publicznej. Ministrowie finansów i szefowie banków centralnych największych gospodarek świata, zebrani w czerwcu na szczycie państw G-20 w południowokoreańskim Pusanie, zgodzili się, że taka globalna odpowiedź nie jest jednak potrzebna. Podatek upadł mimo poparcia potęg.

Sami sprzątajcie swoje podwórka

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: