Prawo: Upadek upadłości?

BANK 2009/10

Na palcach jednej ręki można policzyć osoby, którym udało się z sukcesem przebrnąć przez procedurę upadłości konsumenckiej. Posłowie, choć dostrzegają popełnione błędy, nie spieszą się z ich usunięciem.

Paweł Minkina

W Niemczech czy USA wprowadzenie przepisów umożliwiających ogłoszenie bankructwa osoby fizycznej spowodowało lawinę wniosków i ogłoszonych upadłości. W Polsce do sądów wpłynęło, co prawda, kilkaset zgłoszeń, ale tylko w kilku przypadkach zostały spełnione wszystkie wymagania określone przez ustawodawcę.

Upadłość konsumencka w obecnej formie jest praktycznie martwym przepisem. Dlatego duża grupa osób nadal będzie musiała się ukrywać w szarej strefie. Bez ogłoszenia upadłości nie będą mogli uczestniczyć w obrocie gospodarczym, zaciągnięte zobowiązania nadal będą rosnąć, a wszelkie przychody będą musieli ukrywać. A właśnie to miała zmienić ustawa.

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: