Upadłości firm: październik nie przyniósł gwałtownych zmian

Firma

W październiku upadłość ogłosiły 32 firmy, co oznacza brak zmian wobec września br. i spadek o 38,5 proc. rdr - podał KUKE.

Smutny biznesmen siedzący przy komputerze
Fot. stock.adobe.com/stokkete

W październiku upadłość ogłosiły 32 firmy, co oznacza brak zmian wobec września br. i spadek o 38,5 proc. rdr - podał KUKE.

"Liczba ogłoszonych upadłości była w październiku stabilna względem poprzedniego miesiąca i można zakładać, że przynajmniej do końca roku nie będzie gwałtownie przyrastać" - napisano w komentarzu.

Liczba ogłoszonych restrukturyzacji wyniosła 109

KUKE podał, że liczba ogłoszonych restrukturyzacji wyniosła 109, notując wzrost o 18,5 proc. w skali miesiąca, a w ujęciu rocznym było to ponad trzy razy więcej przypadków (+202,8 proc.).

Październik przyniósł spodziewane przyspieszenie w kategorii "restrukturyzacja przedsiębiorstw".

"Przybywa firm, szczególnie niedużych i indywidualnych działalności, które w obliczu nowych obostrzeń związanych z pandemią występują o zatwierdzenie układu z wierzycielami w trybie uproszczonym. Dotyczy to około 70 proc. wszystkich restrukturyzacji" - napisano w komentarzu.

Czytaj także: Mniej rejestracji firm i upadłości w III kwartale 2020 roku >>>

"Z obserwacji KUKE wynika, że firmy generalnie zachowują bezpieczne poziomy płynności, korzystając nadal z rządowych programów antykryzysowych oraz środków pozyskanych od instytucji finansowych, które również wsparły je specjalnymi rozwiązaniami na czas pandemii. W celu ograniczenia wyższego ryzyka braku płatności część sprzedawców przeszła na system przedpłat, a część zaczęła korzystać z ubezpieczeń należności, choć – jak wskazują sygnały od brokerów – niektórzy ubezpieczyciele decydowali się w ostatnich miesiącach na ograniczanie zaangażowania" - dodano.

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: