URE zatwierdził zmiany taryf największych dystrybutorów energii

Gospodarka

Słupy wysokiego napięcia
Fot. Pixabay.com

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) zatwierdził zmiany taryf dla czterech z pięciu największych operatorów systemów dystrybucyjnych: Enea Operator, PGE Dystrybucja, Energa Operator oraz Tauron Dystrybucja, podał URE.

#URE zatwierdził zmiany taryf dla czterech z pięciu największych operatorów systemów dystrybucyjnych: #Enea Operator, #PGE Dystrybucja, #Energa Operator oraz #Tauron Dystrybucja @

“Zmiany taryf to konsekwencja wniosków złożonych przez operatorów, w związku z wejściem w życie ustawy z 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych (Dz. U. z 2018 r. poz. 317). Postępowanie w sprawie wniosku złożonego przez innogy Stoen Operator Sp. z o.o. jeszcze się nie zakończyło” – czytamy w komunikacie.

Zgodnie z intencją ustawodawcy, przyjęta w styczniu br. przez Sejm ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych umożliwi rozwój infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych i przyczyni się do popularyzacji samochodów elektrycznych, podano także.

Z czego wynikają zmiany w taryfach?

“Zgłoszone przez operatorów i zatwierdzone przez prezesa URE zmiany dotyczą zamieszczonych w taryfie regulacji odnośnie przyłączenia do sieci infrastruktury ładowania drogowego transportu publicznego oraz ogólnodostępnych stacji ładowania” – czytamy dalej.

W znowelizowanych taryfach uwzględnione zostały stawki opłat za przyłączenie infrastruktury ładowania drogowego transportu publicznego oraz ogólnodostępnych stacji ładowania do sieci o napięciu znamionowym nie wyższym niż 1 kV. W przypadku przyłączenia takiej infrastruktury oraz stacji ładowania do sieci o napięciu znamionowym wyższym niż 1 kV i nie wyższym niż 110 kV, opłatę ustala się na podstawie jednej szesnastej rzeczywistych nakładów poniesionych na realizację przyłączenia, wymieniono w informacji.

“Wejście w życie zmiany tych taryf umożliwi pobieranie opłat za przyłączenie powyższej infrastruktury zgodnie z wymaganiami nowych przepisów” – podkreślono w komunikacie.

Źródło: ISBnews

Udostępnij artykuł: