USA nakładają kolejne sankcję na Rosję

Komentarze ekspertów

Mimo wycofania wojsk rosyjskich z granicy Ukrainy, podczas poniedziałkowej sesji świat obiegły informacje o nałożeniu przez Stany Zjednoczone kolejnych sankcji wizowych i finansowych na Rosję.

Zakazem wjazdu na terytorium USA oraz zamrożeniem środków na amerykańskich kontach objęto wczoraj siedmiu urzędników państwowych należących do najbliższego otoczenia Władimira Putina oraz siedemnaście firm w większości powiązanych z branżą finansową i energetyczną. Na „czarnej liście” znaleźni się m.in. wicepremier Rosji, Dmitrij Kozak oraz przedstawiciel Prezydenta Federacji Rosyjskiej na Krymie, Oleg Bieławiencew. W uzasadnieniu Białego Domu czytamy, że decyzja jest konsekwencją nielegalnej interwencji Rosji we wschodniej Ukrainie oraz nieprzestrzegania ustaleń genewskich. Tymczasem wiceminister spraw zagranicznych Rosji, Siergiej Riabkow, zapowiedział, że Moskwa nie pozostanie obojętna na działania Zachodu. Jego zdaniem, nikt nie ma prawa rozmawiać z Rosją językiem sankcji.

Nie ulega wątpliwości, że w najbliższych dniach w centrum uwagi pozostaną wiadomości napływające zza Bugu. Podczas dzisiejszej sesji uwagę inwestorów przyciągną także dane obrazujące dynamikę PKB w Wielkiej Brytanii (prognoza 0.9% k/k i 3.2% r/r). MFW opublikuje natomiast wiosenne raporty na temat aktualnej sytuacji gospodarczej w krajach Europy Środkowo – Wschodniej.

dr Maciej Jędrzejak
Dyrektor Zarządzający
Saxo Bank Polska

Udostępnij artykuł: