USA: nowy pakiet gospodarczy na czas pandemii, po 1400 dolarów dla większości dorosłych Amerykanów

Gospodarka / Rynek pracy

Izba Reprezentantów Kongresu USA przegłosowała w środę, 10 marca, wart blisko 2 bln dolarów gospodarczy pakiet pomocy na czas pandemii Covid-19. Wcześniej zrobił to już Senat. Prezydent Joe Biden zapowiedział, że podpisze ustawę w najbliższy piątek, 12 marca.

Joe Biden, prezydent USA.
Joe Biden, prezydent USA. Źródło: Twitter

Izba Reprezentantów Kongresu USA przegłosowała w środę, 10 marca, wart blisko 2 bln dolarów gospodarczy pakiet pomocy na czas pandemii Covid-19. Wcześniej zrobił to już Senat. Prezydent Joe Biden zapowiedział, że podpisze ustawę w najbliższy piątek, 12 marca.

Za pakietem zagłosowało 220 kongresmenów, w tym żaden republikański; przeciw było 211.

Biały Dom zapewnił na chwilę przed głosowaniem w Izbie Reprezentantów, że praca nad pakietem „idzie naprzód pełną parą”, a prezydent Biden podpisze pakiet w piątek, 12 marca.

Wsparcie gospodarki ze strony rządu i Kongresu na czas pandemii COVID-19 było jednym z kluczowych punktów jego kampanii.

Nowe wsparcie dla bezrobotnych, dodatkowe środki na szczepienia

Pakiet przewiduje kolejną transzę bezpośrednich transferów pieniężnych dla większości dorosłych Amerykanów. Tym razem w wysokości 1 400 USD.

Pierwsze przelewy rząd ma zacząć wysyłać już w marcu

Na wiosnę 2020 roku Kongres przegłosował, a rząd rozdysponował takie zapomogi o wartości 1 000 dolarów. Pierwsze przelewy rząd ma zacząć wysyłać już w marcu.

Czytaj także: Eurostat o gospodarce UE i USA w 2020 roku

Na mniej niż tydzień przed wygaśnięciem nadprogramowego wsparcia dla bezrobotnych ustawa przewiduje przedłużenie go do września.

Dla tych, którzy mają problemy z opłatą czynszu na czas, wyasygnowano 20 mld USD

Do tego okresu osoby bezrobotne otrzymywać mają dodatkowe 300 dolarów tygodniowo do swoich podstawowych zasiłków. Dla tych, którzy mają problemy z opłatą czynszu na czas, wyasygnowano 20 mld USD.

Pakiet przeznacza także dodatkowe środki z budżetu na finansowanie kampanii szczepień, a także lekarstw i usług medycznych związanych z epidemią. Uzupełniające fundusze otrzymają władze stanowe, szkoły oraz przedsiębiorstwa.

Które propozycje regulacji odrzucono?

Po trwającym ponad dobę ‒ w tym przez całą noc z piątku na sobotę (5/6.03.) ‒ posiedzeniu, gigantyczną ustawę przegłosował w weekend Senat USA. Było to zwieńczenie trwającego od tygodni maratonu negocjacyjnego, a głosowanie w Izbie Reprezentantów od tego czasu uznawano za formalność.

Czytaj także: Stany Zjednoczone godzą się na podatek od cyfrowych gigantów

W toku negocjacji doszło do kilku zmian w porównaniu z wcześniejszymi propozycjami kongresowymi. Główne dotyczą ograniczenia pomocy dla bezrobotnych oraz odrzucenia zapisów o wprowadzeniu federalnej płacy minimalnej na poziomie 15 dolarów za godzinę, za którymi optował senator Bernie Sanders. Przeciwko takiemu krokowi oprócz Republikanów opowiedziała się także część Demokratów.

W czterech przegłosowanych przez Kongres pakietach na krótko po wybuchu epidemii rozdysponowano prawie 3 biliony dolarów, co łącznie stanowiło największy w historii bodziec finansowy dla amerykańskiej gospodarki i ok. 14 proc. PKB USA.

Pod koniec grudnia 2020 roku zatwierdzono kolejny pakiet, warty około 900 miliardów USD, który powiązano z ustawą budżetową.

Rozmowy na temat wsparcia dla gospodarki na czas epidemii toczyły się w USA intensywnie od lata. Demokraci opowiadali się za kwotami sięgającymi nawet 3 bilionów, wskazując na konieczność stymulowania gospodarki w kryzysie. Republikanie wysuwali ostrożniejsze propozycję, wskazując na ryzyko nadmiernego długu publicznego.

Czytaj także: MFW: 14 bilionów dolarów globalnego wsparcia rządów w reakcji na pandemię

https://twitter.com/WhiteHouse/status/1369738906925694979
Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: